АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Гърците в шок
Еврогрупата одобри новата финансова помощ от 130 млрд. евро за Гърция за периода 2012-2015 г. Прогнозите за гръцкия дълг са оптимистични и сочат, че той може да падне до 117% от БВП на страната през 2020 г. от очакваните 120%. Пазарите са резервирани относно неговата устойчивост, въпреки че дългът бе облекчен със 100 млрд. евро след приключване на операцията по размяна на облигации. В. "Вима" цитира пълното задоволство, изразено от финансовия министър Евангелос Венизелос във връзка с одобрения от финансовите министри от еврозоната втори пакет. Във връзка с преструктурирането на дълга Венизелос подчертава, че от началото на април Гърция ще се освободи от дълг в размер на 105 млрд. евро и че икономиката на страната е във фаза на рестартиране. Предстоящите избори в Гърция не трябва да повлияят на прилагането на програмата и това не бива да се случва нито преди вота, нито след това, отбелязва финансовият министър. В. "Та неа" пише, че Международният валутен фонд смята да замени сегашната тригодишна кредитна програма за Гърция с нова четиригодишна. Директорът на МВФ Кристин Лагард е потвърдила подкрепата за втория антикризисен план за Гърция.
Изданията обаче представят като шок и ужас промените в трудовите отношения и по-специално обявените намаления на заплатите в частния сектор със задна дата от 14 февруари. Орязването се отнася за основната заплата и за браншовите заплати, както и за промените в колективните трудови договори, включени в новия меморандум с кредиторите на Гърция. Минималните заплати и надници се намаляват от 14 февруари с 22%. Така минималната заплата става 586,08 евро, а минималната надница - 26,18 евро. За младите работници под 25 години намалението е 32%. Заплатата им става 510,95 евро, а надницата- 22,83 евро. От 14 февруари срокът на колективните трудови договори не може да бъде по-малък от една година и по-голям от три години, пишат още вестниците.
Tweet |
|
кризата продължава за инфо виж в http://venziko.blog.bg/biznes/2012/03/13/kapitalisticheskata-ikonomika-i-finansovata-kriza.919561