EUR 1.9558
USD 1.9014
CHF 2.0853
GBP 2.3450
CNY 2.5935
you tube
mobile version

Гърция - 1 драхма за 1 евро, но после...

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Гърция - 1 драхма за 1 евро, но после...

mail15:30 | 16.05.2012прегледи 1462 коментарикоментари 0


След парламентарните избори на 6 май до вчера от депозити в централната банка на Гърция са били изтеглени 700 млн. евро, съобщава в. "Етнос", позовавайки се на гръцкия президент Каролос Папуляс. Той е получил информацията от управителя на банката. Държавният глава е предоставил информацията на политическите лидери, с които се е съвещавал вчера за съставяне на правителство. Тегленията на пари са надхвърлили 600 млн. евро и са достигнали 700 млн. евро, казал Папуляс и добавил, че управителят на централната банка Георгиос Провопулос му казал че "няма паника, но има голям страх, който може да прерасне в паника". Той посочил още, че "в момента издръжливостта на банките е много малка". Папуляс оповестил също, че е разговарял по телефона с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, който по думите му "бил крайно разтревожен", казвайки му с драматичен тон, че страната се нуждае от правителство. "Ако и този последен опит е неуспешен, не знам нещата накъде ще се развият..." казал на Барозу гръцкият президент.

Европа е изправена пред месец на политическа и икономическа бъркотия след провала на 9-дневните разговори за коалиционен гръцки кабинет. Сега европейските политици активно работят по планове за намаляване на последиците от евентуално излизане на Гърция от еврозоната след новите парламентарни избори, на които се очаква радикалната лява партия СИРИЗА, противник на програмите за икономии, да увеличи подкрепата си, пише в. "The Guardian". В друга статия изданието пише, че за Гърция и за еврозоната истинското бедствие ще е отлагането на излизането на Атина от тази обща валутна зона. Все по-често се говори за излизане на Гърция от еврозоната, но как ще се случи това. Засега никой не знае, защото това ще е безпрецедентна стъпка, пише в. "The Daily Telegraph". Няма юридически механизъм за излизане на една страна от еврозоната, откакто беше създадена единната европейска валута. Най-вероятният сценарий включва гръцките власти да се договорят за точна дата с останалите страни от еврозоната, с ЕЦБ и с МВФ. Те може да решат да обявят официално излизането от еврозоната след затварянето на борсите, най-вероятно в някой петък вечерта, за да дадат възможност на инвеститорите да преглътнат новината.

После Гърция най-вероятно ще върне драхмата. Първоначалният курс на новата драхма ще бъде едно към едно към еврото. После пазарите ще започнат да диктуват обменния курс, като се очаква той да падне рязко почти веднага. Дългът на Гърция също ще бъде трансформиран в драхми, като това ще бъде предшествано от сложен юридически спор. Парите, дължани от Атина на кредиторите й, и парите, дължани от гръцките банки на ЕЦБ, отново ще станат предмет на предоговаряне и преструктуриране. Цената на излизането на Гърция от еврозоната е непредвидима, но Институтът за международни финанси, който представлява над 450 финансови институции по света, я фиксира на около 1 трилион евро. Тази цена ще се превърне в бреме за цяла Гърция, която ще потъне още по-надълбоко в рецесията. Излизането на Гърция от еврозоната ще въведе принципа, че с всяка страна може да се случи подобно нещо. Напрежението върху най-задлъжнелите Португалия и Ирландия ще се увеличи. Подобно нещо ще се случи и с Испания и Италия. ЕЦБ и нейните поддръжници, специално Германия, ще понесат голям удар. Гърците трябва да приемат условията на спасителните планове, защото няма друга алтернатива, пише в. "The Independent" в статия, озаглавена: "Оставете гърците да гладуват и те ще се почувстват по-добре". Гърците се връщат към изборния цирк, пише в. "Le Figaro". Това завръщане става във възможно най-лошия момент. Правителството няма достатъчно пари, за да плати заплатите на чиновниците и пенсиите на пенсионерите. Приватизациите са спрени. Рекапитализацията на банките се влачи. Рецесията се задълбочава. Банките не отпускат заеми. Големите вложители изтеглиха парите си. Петдесет процента от младите са безработни. Икономиката рухва. Гърция тича към драхмата, но може би това ще се окаже добро нещо. Гърция се държа като разглезено дете, като крадливо и мегаломанско същество, но сега за нея има едно решение - строга диета, пише изданието, като цитира гръцкия коментатор Каролос Гикас. Изборите на 6 май може и да бяха катарзис за гърците, но провала им да съставят правителство подчертава дълбочината на проблемите на Гърция, отбелязва в. "The News York Times". Един от тези проблеми например е тегленето на пари от гръцките банки. От края на 2009 г. от банките са изтеглени около 4 млрд. евро на месец, като само през този януари бяха изтеглени 6,5 млрд. евро.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg