АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Гърция: Проект за подземно хранилище за СО2
Искане за ново европейско финансиране на подземното хранилище за въглероден диоксид в Принос е било внесено от „Енърт“ (Enearth), дъщерна фирма на компанията „Енерджиън“ (Energean), която развива проекта с бюджет от над 1,1 млрд. евро, съобщи АНА-МПА специално за БТА.
„Енърт“ си осигури миналата седмица с решение на Европейската комисия 150 млн. евро в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост – средства, които частично ще финансират цената на сухоземната и офшорната инфраструктура за създаването на подземното хранилище. Това финансиране е в подкрепа на първия етап от проекта за изграждане на капацитет за съхранение на 1 млн. тона въглероден диоксид годишно. На втория етап е планирано разширение на капацитета до 3 млн. тона годишно, за което през последните дни беше внесено искане за още 150 млн. евро от Механизма за свързване на Европа (CEF).
Въглеродният диоксид, изпускан от големи индустриални предприятия в Гърция и целия регион, ще бъде насочван към подземно хранилище с цел осигуряване на защита на околната среда, но и за избягване на разходите, свързани с емисиите парникови газове в ЕС. „Енърт“ вече е подписала необвързващи меморандуми за разбирателство с десет предприятия, които имат значителни емисии въглероден диоксид. На първия етап въглеродният диоксид ще бъде транспортиран в компресирана форма с камиони, а на втория етап – в течна форма с кораби.
Следващите стъпки в реализирането на проекта са издаването на разрешителни за съхранение (през 2025 г.) и за дейност (през 2026 г.), издаване на Регламент за съхранение от Министерството на енергетиката, извършването на пазарен тест, както и получаване на финално инвестиционно решение от предприятията и „Енърт“. Същевременно предстои да се извърши обществено обсъждане на екологичната оценка на проекта.
Според компанията проектът, наред с екологични ползи, ще осигури запазване на индустриалната дейност и на заетостта в Кавалския залив в продължение на поне две десетилетия, като ще предостави нови възможности за квалификация и заетост на младите хора в региона.
В съобщението се отбелязва, че „Енърт“ участва с проекта в Принос в две европейски пилотни програми за съхранение на въглероден диоксид – заедно с „Титан“ за съхранение на 400 тона въглероден диоксид и заедно с „Елпедисън“ за още 40 тона./БТА
Tweet |
|