EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Гърция спира нови членове за еврозоната

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Гърция спира нови членове за еврозоната

mail14:28 | 14.02.2010прегледи 995 коментарикоментари 1


Кризата в Гърция ще попречи на нови кандидатки в еврозоната, смятат експерти.
Литва, Латвия и Естония, които са кандидати за членове на еврозоната, предприеха драконовски рестриктивни мерки по време на кризата, включително значителни намаления на заплатите, съобщава АФП.
"Смятам, че е малко вероятно еврозоната да приеме нови членове в краткосрочен и дори в средносрочен план, тъй като има проблеми със собствените си страни-членки като Гърция, Испания, Италия и Португалия", коментира Пар Магнусон, анализатор от Данске банк.
"Няма да са склонни да приемат страни като България, Унгария или балтийските страни, които имат същите проблеми като Гърция", посочва той. По думите му Унгария е страната, която "е най-близко до Гърция" по отношение на държавния дълг.По данни на Евростат през 2008 г. държавният дълг на Унгария възлизаше на 72,9 процента от БВП. Страната се надява да може да въведе единната европейска валута до четири години.            "Освен Унгария, никоя друга държава от региона няма дълг, сравним с този на Гърция", отбелязва анализатор от банка Словенска Спорителна.            Румъния, чиято валута не е вързана към еврото, планира приемане на единната валута на 1 януари 2015 г.Според представителя на страната в МВФ Михай Танасеску, няма риск Румъния да повтори сценария на Гърция. "Румънският дълг не надвишава 30 процента от БВП, а Централната банка разполага със солидни резерви, възлизащи на около 28 млрд. евро", посочва той.
"Очевидно е, че някои страни от Централна Европа са много по-силни финансово от някои държави от еврозоната", отбелязва Витолд Орловски, икономист от международната консултантска компания ПрайсУотърхаусКупърс.
По думите му занапред кандидатите ще бъдат "анализирани много по-задълбочено от преди", за да се проучи дългосрочната им стабилност. "Ако Гърция беше подложена на такова дългосрочно проучване, тя нямаше да бъде приета" в еврозоната, посочва той.
Какъв интерес имат страните да влизат в еврозоната, когато са налице случаи като Португалия, Италия, Гърция или Испания?", посочва Мортен Хансен, преподавател във Висшето училище по икономика в Стокхолм. "Еврозоната вече не е пристанище на стабилността, за каквото мнозина я смятаха", допълва той.


 
Коментари
 
stiliyan - 14-02-2010 г. 23:48:43

Евреина плакал един път в живота си,когато се родил гръка,защото се появил на белия свят по-голям мошенник от тях.ЧЕСТИТО на ЕС.

 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg