АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Гърция спря износа на лекарства
Гръцкото правителство временно спря износа на лекарства, предаде Ройтерс. От държавния регулатор в сектора Националната организация по лекарствата (ЕОФ), която е част от министерството на здравеопазването, се опитват да предотвратят недостига на медикаменти на гръцкия пазар. Директорът на ЕОФ Йоанис Тундас е изпратил във вторник писмо до правителствата в Европа, в което настоява да не взимат предвид последното намаляване на цените на лекарствата при определяне на цените в техните държави. ЕОФ ще следи за изпълнението на заповедта и е готова да вземе допълнителни мерки, предвидени от закона, за да наложи забрана на износа, посочва Тундас.
Решението на регулатора е опит да се реши проблем, набиращ скорост от повече от две години след серията от намаляване на цените на лекарствата, целящо съкращаване на разходите. Намаляването на цените направи Гърция водеща дестинация за търговците на едро, купуващи евтини продукти с цел реекспорта им.
Тази т.нар. "паралелна търговия" на лекарства е позволена по правилата на Европейския съюз за свободно движение на стоки. Сега обаче повече от една четвърт от всички медикаменти, доставяни в Гърция, се реекспортират към по-скъпи пазари като Германия, сочат данни на европейския орган за търговия с фармацевтични продукти Ефпиа (Efpia). Новото понижение на цените цели да спести около 300 милиона евро от лекарствата с изтекъл патент. От ЕОФ обаче твърдят, че в списъка с лекарствата има "грешки" и той не трябва да се има предвид от другите държави. Паралелната търговия и референтното ценообразуване е нарастващ проблем за пазарите, тъй като Гърция и други задлъжнели държави от Европейския съюз намаляват цените в опит да се справят с бюджетните рестрикции, което рефлектира върху цените на медикаментите в други държави, посочва Ройтерс.
Гърция се договори с чуждестранните кредитори да съкрати разходите за лекарствата с изтекъл патент, които държат около половината от пазара, с 300 милиона евро. Чак сега обаче страната публикува детайли за всеки продукт, което надигна вълна от жалби на компании, които се оплакаха, че данните съдържат много грешки, посочва Ройтерс./превод БТА
Tweet |
|