АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Долната камара на парламента на Швейцария (т. нар. Национален съвет) отхвърли предложението за забрана на вноса на гъши дроб, френският деликатес, за чието производство принудително се хранят гъски или патици, така че черният им дроб да се уголеми прекомерно, предаде ДПА.
Продуктите с брежански кестени: варени кестени в мед от билки, пастет от кестени, сладко от диви къпини, малини и боровинки, приготвени в малки количество, се харесаха от италианците, които поставят в култ домашно приготвената и био храна.
През 2015 г. Франция произвежда 19 хил. тона пастет, докато България е на второ място с 2500 тона, а Унгария е на трето с 2000 тона.
На френските любители на гъши дроб може да се наложи да преглътнат гордостта си и да се обърнат към доставките на този деликатес от България след като кампанията за изкореняване на птичия грип преустанови местното производство, пише The Times.
Производството на гъши дроб е разрешено едва в пет страни от ЕС - Франция, Белгия, Испания, България и Унгария. Производството в тези страни се извършва въпреки европейската директива, според която никое животно не трябва да бъде „хранено или поено по начин, който предизвиква страдание или ненужни щети“.
В момента тече друга процедура за разрешаването на износ на българско свинско месо към Япония. Двете процедури ще позволят на много малки и средни предприятия от България да намерят свои партньори в Япония и да започнат износ.
Кметството на Сао Поуло неотдавна одобри закон, който забранява производството и продажбата на гъши пастет за голямо нещастие на главните готвачи, поискали да бъде наложено вето, предаде Франс прес.
Френски производители на деликатеса обявиха война на евтиния внос.
Въпреки че Франция е водеща в тази индустрия двете държави бързо увеличават потенциала си.
България и Унгария са основни доставчици на френския пазар, а работната ръка е най- евтина при тях.