АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Ремонтните дейности ще се извършват едновременно с тези, които се извършват от българска страна; те ще започнат от средата на моста и постепенно ще се оттеглят към румънската страна, като блокираната зона ще бъде около 150 метра, където движението ще бъде насочвано чрез пътна сигнализация“, съобщават от ITPF Гюргево.
Максималният срок за разработване на предпроектното проучване е 23 месеца от началото на договора. Договорът се финансира от фонда на „Механизма за свързване на Европа“ (CEF 2).
Стойността на проекта, който вече е финализиран, е 5 059 800 евро. 85 процента от тях бяха отпуснати от Европейския фонд за регионално развитие, останалите 15 на сто се съфинансираха от бюджетите на Румъния и България.
Според председателя на Държавната комисия по стоковите борси и тържища Владимир Иванов трета седмица цените на храните са надолу. "Това не е дефлация, а стабилитет.
ЕК даде зелена светлина за финансиране на предпроектно проучване за нов мост над Дунав при Русе-Гюргево в размер на 6,9 млн. евро. Общият бюджет на проекта е 13,7 млн. евро, а остатъкът от средствата ще се осигури от бюджетите на двете държави.
Три са отворените оферти в обществената поръчка за избор на изпълнител на строително-монтажните работи по основния ремонт на Дунав мост между Русе и Гюргево на път I-2 Русе – Разград. Трасето на българска територия е с обща дължина 1,057 км.
С проучванията ще бъде направен анализ на различните трасета и точките, от които ще започва мостът съответно в Русе и Гюргево, и ще бъде подпомогнат изборът на техническо решение.
Българският премиер и румънският му колега Йон-Марчел Чолаку са постигнали съгласие фериботът да заработи в най-скоро време, но не са уточнили конкретни срокове. България вече е изпълнила всички подготвителни дейности за реализацията на проекта. При северните ни съседи предстоят още някои довършителни работи.
От банката обясниха, че до момента са инвестирали над 10 млрд. лева в транспортни проекти в България. „Наш приоритет е втори мост над р. Дунав при Русе-Гюргево, който е все по-важен на европейско ниво. "
Инвестицията, оценявана на 500 млн. евро, ще даде възможност на технологичния възел в Подишор да позволи на природния газ от Черно море да влезе в националната транспортна система и по този начин да достигне до икономическите оператори и домакинствата в населените места, свързани със системата, съобщи днес румънският премиер Николае Чука, цитиран от Аджерпрес.