АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Давоc: отчаяни банкери и тайни срещи
Данаил Алеков
През уикенда завърши поредната среща на икономисти, политици, банкери и анализатори от цял свят. Много неща бяха казани, но имаше и такива, които останаха зад кулисите. Журналистът от Reuters Пол Тейлър дори публикува репортаж от „тайната” прощална вечеря на 29 януари. Според него, на дискретното събитие са присъствали само подбрани гости, като бивши и настоящи банкери от централните банки. Сред тях е и доскорошния банкер №1 на Швейцария Филип Хилдебранд, който подаде оставка в началото на годината.
Тайно допитване на тайна вечеря
Филип Хилдебранд раздаде на всеки един гост празни листове с хартия. Преди да пристъпят към вечерята, Хилдебранд ги помоли да напишат две неща на листовете: първо, каква е вероятността според тях еврото да се срине в следващите 5 години и второ, каква ще е позицията на финансовите пазари спрямо единната валутата. Данните от проучването, оповестени в края на вечерята, едва ли са помогнали на храносмилателния процес. Резултатите, които един от присъстващите се осмели да съобщи, показаха, че 21% от гостите не си представят еврото след 5 години, а на финансовите пазари вероятността еврото да не съществува в сегашния си вид е 35%. Поради частният характер на събитието е трудно да бъдат потвърдени данните, а освен това някои от гостите категорично отказаха да участват в допитването.
При положение, че преди Коледа очакванията за срив на единната валута според водещите банкери, беше повече от 50%, сега резултатите са си направо оптимистични.
„Знаем със сигурност, че избегнахме една огромна, огромна кредитна огриза”, каза по този повод шефът на Европейската централна банка Марио Драги, чието мнение съвпадаше напълно с това на останалите банкери.
Другата положителна новина дойде от факта, че Гърция е съвсем близо до договаряне с частните си кредитори по отношение на опрощаването на част от дълга й. Въпреки това, банкерите знаят много добре, че дори Гърция да се спаси отново, в бъдеще предстои много работа. Освен, че трябва да се положат големи усилия за възстановяване на доверието в пазара, е необходима и дългосрочна стратегия за оцеляване на еврото.
Тайната малка група
Също далеч от медийните прожектори, тайна група от водещите европейски и американски политици, сред които Марио Драги, Кристин Лагард, Франсоа Бароин, Тимоти Гайтнър и Волфганг Шойбле, обсъдиха възможността за „супер” защитна стена, на принципа на ЕМС, но на стойност 1.5 трилиона евро! Подробностите около нея предстои да бъдат обсъдени на Пролетната среща на МВФ (20-22 април) във Вашингтон, но предположенията са, че „супер” фондът ще се захранва по равно от ЕМС, МВФ и ЕФФС – всеки с по 500 млрд. евро. Но като цяло, настроенията сред топ-банкерите не вещаеха нищо добро. Много от тях си тръгнаха от Давос, без дори да допускат, че края на кризата наближава. Тук е моментът да се отбележи тенденцията, че когато настроението сред банкери, икономисти и бизнес лидери е жизнерадостно, наближава бедствие. Според Джереми Уорнър от Daily Telegraph , след срещата в Давос има индикация за оживление – преобладаващото отчаяние сред банкерите може би означава, че скоро нещата ще потръгнат.
Според световните агенции, петдневните дебати приключиха без ясен план за справяне със световната икономическа криза, а сериозните мерки за справяне с безработицата тепърва предстои да бъдат взети. „Индепендънт” сравни резултата от срещата като „задънена улица”, а освен липсата на конкретни стъпки, финансовите лидери задълбочиха различията си по въпроса за защитната стена на Европа. Освен за нея, сред темите на дискусиите бяха още проблемите на Гърция, спасителните фондове, икономическия растеж и заетостта, бъдещето на еврото и други. Ето какво казаха водещите световни финансисти по тези и други икономически теми:
„Защитната стена няма да проработи, ако не бъдат решени реалните проблеми.”
Волфганг Шойбле, финансов министър на Германия
„Защитна стена с достатъчно ликвидност със сигурност ще ни е необходима, но има и друг жизненоважен елемент за възстановяване на доверието. Това е инситуционалната рамка – имаме консенсус, според който грешките от миналото няма да бъдат допускани в бъдеще.”
Луис де Гиндос, министър на икономиката на Испания
„Според нас, единственият успешен начин европейците да запазят стабилност е като изградят по-силна защитна стена, което изисква по-голяма отдаденост от тях. Мисля, че те осъзнават това. Международният валутен фонд (МВФ) има готовност да изиграе конструкнивна роля в това отношение, стига Европа да изяви желание. Ще видите, че МВФ подкрепя такива усилия, но всичко зависи от начина, по който Европа ще реагира.”
Тимоти Гайтнър, финансов министър на САЩ
„Приехме новия Европейски механизъм за стабилност (ЕМС), на стойност 700 млрд. евро. Той ще разполага с 500 млрд. евро капацитет за отпускане на заеми. В момента имаме Европейски фонд за финансова стабилност (ЕФФС), който все още разполага с 250 млрд. евро. Въпросът, който лидерите на Еврозоната трябва да обсъдят в следващите няколко седмици е как ЕМС и ЕФФС да бъдат обединени. В същото време имаме МВФ, където Кристин Лагард поиска още 500 млрд., от които Еврозоната е дала 150 млрд. евро.”
Оли Рен, вицепрезидент на ЕК по икономически и монетарни дела
„Понятието Еврозона е съвсем различно от това, което беше преди 5 месеца”
Марио Драги, председател на Европейската централна банка
Икономическият растеж и реформите
„Ако погледнете прогнозата* на Фед и тази на независимите агенции, ще видите, че очакванията са в диапазона между 2% и 3%. Това обаче зависи и от развитието на световните пазари, а в момента все още се възстановяваме от щетите на финансовата криза... Пред САЩ предстоят много предизвикателства. Важно място заемат реформите в здравеопазването и начина, по който хората използват енергията”
Тимоти Гайтнър, финансов министър на САЩ
„За да постигнем фискално обедиение, първо трябва да решим собствените си проблеми, без да ги заобикаляме, както досега. Едновременно с това трябва да вземем мерки, за да подсилим растежа. Предстои ни да говорим все повече и повече за него (растежа) и заетостта.”
Луис де Гиндос, министър на икономиката на Испания Доверието към Гърция, Италия и Испания
„Гърция не трябва просто да поема ангажименти, Гърция трябва да изпълнява ангажименти. Критичният въпрос на доверието е, че не всички ангажименти са изпълнени.... Ако всички партньори правят каквото се очаква от тях, нямаше да очакваме Гърция да изпълнява всичко това”
Волфганг Шойбле, финансов министър на Германия
„Много сме близо до сделката (за „подстригване” на гръцкия дълг). Ако не днес, то след уикенда, или до края на януари. Много сме близо”.
Оли Рен, вицепрезидент на ЕК по икономически и монетарни дела
„Първото нещо, което което трябва да направим, е да се борим срещу причините за кризата. Подобно нещо наблюдаваме в някои страни и виждаме, че се отразява положително на пазарите. В момента, това правят Италия и Испания, където доверието постепенно се възстановява”
Волфганг Шойбле, финансов министър на Германия
„Неограничената ликвидност, която ЕЦП осигури при едномесечните операции (LTRO), намалява натиска върху европейските банки и ще помогне на доверието да се възвърне”.
Франсоа Бароен, министър на икономиката на Франция Иран
„През последните 6 месеца сме свидетели на значителни усилия в посока намаляване на зависимостта от иранския петрол. Според мен, Китай също има интерес от това и иска да вземе участие във всеобщите усилия” (По повод подкрепата на Китай за търговията с ирански петрол)
Тимоти Гайтнър, финансов министър на САЩ *Прогнозата на Федералния резерв за икономически растеж на САЩ през 2012-2013г., изнесена в края на януари (2.2%-2.7%) Запис от представянето на темата в ефира на OFFRoad Radio.
Tweet |
|