АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Давос: "Добре сме, но..."
Втора поредна година актуалният въпрос на всяка международна среща на върха е следният: Вън от опасност ли сме? Отговорът на тазгодишния Световен икономически форум изглежда е оптимистичният "Да, но...", информира Асошиейтед прес.
Светът може и да се е отдръпнал от ръба, достигнат през 2008 година, но е изправен пред огромни рискове - от рязкото поскъпване на храните и суровините до опасността от търговски и валутни войни - на фона на нарастващите неравенства, които застрашават стабилността.
В началото на годишната конференция в Давос днес известният икономист Нуриел Рубини вдигна чаша, която бе наполовина пълна - или пък наполовина празна? - и я обяви като метафора за глобалната икономика.
"Има възстановяване на световната икономика", заяви Рубини, който се прослави с прогнозата си за кризата от 2008 година и преди няколко месеца все още предупреждаваше за възможна "двойна рецесия". Той отбеляза, че "балансите са силни, доверието нараства", кредитните спредове спадат, а ликвидността - наличността на кредити - се е увеличила. Рубини обаче предупреди, че в Съединените щати и Европа растежът е останал слаб, безработицата - висока, а САЩ са изправени пред продължителна криза в сектора на недвижимите имоти и вдъхват малко доверие в способността си да се справят с дефицита и дълга. В Европа пазарите принудиха правителствата да вземат мерки на строги икономии, застрашаващи икономическия растеж.
Рубини заяви, имайки предвид Китай, че коригирането на валутния курс не е достатъчно и предупреди, че това би могло да доведе до валутни войни и в крайна сметка - до търговски войни и протекционизъм.
Според изпълнителните директори от бизнеса сред основните рискове пред икономическото възстановяване през 2011 г. са ускоряването на инфлацията и влиянието й върху страните с бързо нарастваща икономика от развиващия се свят, предаде Ройтерс.
Бизнес лидерите посочиха, че повишаването на цените на храните може да предизвика нови социални вълнения, и насочиха вниманието към противоречията между Северна и Южна Корея и Иран и Израел.
"Водещите лихви сега са на нулево равнище, могат да вървят само нагоре, а по-високите лихви ще увеличат и разходите за финансиране", заяви пред Ройтерс Джон Креницки, председател и главен изпълнителен директор на GE Energy и вицепрезидент на GE.
Проучване на консултантската компания PriceWaterhouseCoopers малко преди началото на форума установи, че оптимизмът сред главните изпълнителни директори се е възстановил до почти предкризисно равнище.
Лидерите от сферата на бизнеса, присъстващи на срещата, обаче използват по-сдържан тон, посочвайки многобройните рискове, които могат да възпрепятстват крехкото възстановяване на световната икономика, отбелязва Ройтерс.
На четиридневния форум в швейцарския град присъстват най-малко 35 държавни лидери, включително президентите на Русия и Франция, и над 1400 бизнес ръководители.
Tweet |
|