АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Дания е новият лидер новатор в ЕС
По отношение на развитието на иновациите в ЕС държавите членки се разделят на 4 групи:
водещи новатори (чиито резултати надхвърлят 125 % от средната стойност за ЕС),
силни новатори (между 100 % и 125 % от средната стойност за ЕС),
умерени новатори (между 70 % и 100 % от средната стойност за ЕС)
и прохождащи новатори (под 70 % от средната стойност за ЕС).
Това се отбелязва в доклад на ЕК.
Дания е новият топ новатор, докато Швеция, която оглавяваше класацията през последните няколко години, вече заема второто място. Другите водещи новатори са Финландия, Нидерландия и Белгия.
Унгария се изкачи в класацията, попадайки в групата на умерените новатори, характеризираща се с по-високи резултати, докато резултатите в областта на иновациите във Франция и Люксембург бележат спад от 2016 г. насам.
Австрия, Германия, Люксембург, Ирландия, Кипър и Франция са силни новатори, чиито резултати са над средните за ЕС.
Естония, Словения, Чехия, Италия, Испания, Малта, Португалия, Литва, Гърция и Унгария са умерени новатори.
Хърватия, Словакия, Полша, Латвия, България и Румъния са прохождащи новатори.
В Европейския сравнителен доклад за иновациите за 2023 г. се подчертава наличието на съществено подобрение на резултатите в областта на иновациите с около 8,5 % от 2016 г. насам, което потвърждава ангажимента на ЕС да насърчава определена култура на иновации.
Резултатите в областта на иновациите на 25 държави са се подобрили през този период, макар и с по-бавни темпове през последните години; при 20 държави членки е отбелязано значително увеличение на капацитета за иновации през изминалата година, докато само при седем е наблюдаван спад.
В световен мащаб ЕС все още има малко по-добри резултати от Китай и скъсява дистанцията в това отношение с Австралия, докато дистанцията с Канада, Република Корея и Съединените щати се е задълбочила.
Tweet |
|