АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Средствата са за развитие на индустриални и логистични паркове в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник . Те се отпускат от МРРБ по линия на ПРР чрез подбор на проектни предложения по мярка „Подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони с фокус върху използването на чиста енергия“ в рамките на Приоритет 4 „Справедлив преход“. Инвестициите са насочени към пет приоритетни мерки.


Инвестициите са насочени към пет приоритетни мерки. Първата е за разширяване и/или развитие на нови индустриални зони/паркове с фокус върху чисти технологии в засегнати от въгледобива терени и съществуващата енергийна инфраструктура.


За цялата 2024 г. БВП се повишава с 1 на сто в ЕС и с 0,9 на сто в еврозоната спрямо годишно увеличение с 0,4 на сто и в двете зони през 2023 г.


Повечето от освободените вносители ще бъдат малки и средни компании или индивидуални потребители, се казва още в проектодокумента. Това предложение може да се промени преди публикуването, като всички промени в политиката на ЕС ще трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент и страните членки на съюза.


Норвегия няма да предлага площи, подходящи за строителството на фиксирани на дъното офшорни вятърни паркове, когато обяви нови търгове, а ще се съсредоточи върху плаващи вятърни опции. Ще се предложат нови райони в Северно море, на границата с Дания.


"Национална компания индустриални зони" ЕАД към Министерството на икономиката и индустрията, която е вторият акционер в "Индустриална зона Загоре" в Стара Загора, е дала съгласието си за придобиване на терена на бившето летище. В края на седмицата предстои общо събрание на акционерите, следват и разговори с новия министър на икономиката за приключване на сделката.


В навечерието на Международния ден на влажните зони разказваме за неземно красивите Чаирски езера – седем водоема в Западните Родопи между селата Триград и Мугла, които притежават статут на защитени торфища.


Те могат да се възползват от освобождаване от данъка върху наследството върху техните стоки и имоти. Лейбъристкото правителство на Кийр Стармър обаче обяви на 30 октомври, когато представи първия си проектобюджет за 2025 г., че това изключение няма да се прилага от април 2026 г. за ферми, чиято стойност надвишава 1 милион бр. лири (1,2 милиона евро).


Предложение на Chevron и HELLENiQ Energy за търсене на въглеводороди в морските зони в рамките на концесионните зони „Блок A2“ и „Южен Пелопонес“ получи официално зелена светлина от Министерството на околната среда и енергетиката.


Определени зони в района на Констанца вече са дадени на концесия за такава дейност. Това означава, че от тази година румънците ще имат производство на миди, скариди и няколко вида риба, които в момента се внасят от Гърция и България.