АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Опасни салатки? Как да се предпазим от патогени в листните зеленчуци?


Цените на основните продукти на Великден – агнешко месо, яйца и зеленчуци – показват доста големи отклонения в отделните държави. БТА направи кратък обзор на цените им преди големия празник.


Предлага се установяването на повишено данъчно облагане от 15% за работниците, чийто годишен данък надвишава 33 млн. 422 хил. тенге (прибл. 115 хил. лева.).


Охладено месо ще се предлага, без да е опаковано, от хладилните витрини на търговците, като задължително ще носи здравна маркировка, поставена от производителя. Тя ще бъде със син цвят, ако месото е с произход от България и с червен цвят, ако е внесено. Страната на произход трябва да е обявена на мястото, на което се предлага месото, допълват от БАБХ


Производството на основни полски култури, зеленчуци и плодове в страната бележи ръст през 2024 г. Това показват данните на отдел "Агростатистика" при Министерството на земеделието и храните (МЗХ), съобщиха от ведомството. Даните са публикувани от МЗХ.


Всички консервни фабрики, които работят с пресни плодове и зеленчуци, купуват продукцията основно от България или от съседни на нас страни, а тези, които работят със замразени плодове и зеленчуци, могат да си позволят да търсят по-ниски цени на по-далечни разстояния.


Румънските сезонни зеленчуци се появиха преди броени дни и са търсена стока най-вече от хората, които спазват Великденския пост. Останалите потребители обаче се въздържат да ги купуват заради изключително високите цени. Салата с няколко продукта струва почти двойно повече от килограм пилешко месо.


КЗК се аргументира, че комисионите, които търговците на дребно плащат за приемане на електронни ваучери към операторите, както и трансакционните такси, се определят на изцяло пазарен принцип, като се договарят между участниците в системата.


С още близо 1 процент се повишават цените на основните хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


Помощта се предоставя на производителите на селскостопански продукти като годишен стимул под формата на плащане, чийто размер се определя в съответствие с размера на т.нар. "постоянни разходи". Важи за максимален период от седем години и е ограничена до: 1 500 лв. с включен ДДС, на бенефициер годишно; 6 000 лв., с включен ДДС, на група/организация годишно.