АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Повечето от освободените вносители ще бъдат малки и средни компании или индивидуални потребители, се казва още в проектодокумента. Това предложение може да се промени преди публикуването, като всички промени в политиката на ЕС ще трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент и страните членки на съюза.


Планът представлява ключов компонент на Пакта за чиста промишленост и ще бъде от помощ за домакинствата, изправени пред високи сметки за енергия, както и за отраслите с високи производствени разходи, с очаквани общи икономии от 45 млрд. евро през 2025 г., които постепенно ще нарастват до 130 млрд. евро годишни икономии до 2030 г. и 260 млрд. евро до 2040 г.


Това сочат данните на Българската народна банка за размера на средните такси към края на миналата 2024 година, начислявани на потребителите на разплащателни сметки за услуги, които трябва да се предлагат по т. нар. платежни сметки за основни операции.


Въпреки че 70% от анкетираните признават значението на намаляването на въглеродния си отпечатък, много от тях все още избират решения в малък мащаб. Изключването на осветлението е най-често срещаният метод за пестене на енергия, но представлява само 5% от средните сметки.


Те могат да се възползват от освобождаване от данъка върху наследството върху техните стоки и имоти. Лейбъристкото правителство на Кийр Стармър обаче обяви на 30 октомври, когато представи първия си проектобюджет за 2025 г., че това изключение няма да се прилага от април 2026 г. за ферми, чиято стойност надвишава 1 милион бр. лири (1,2 милиона евро).


От първи януари тази година в България ставката на данък добавена стойност (ДДС) на хляба отново е 20 на сто, след като бе нула процента за определени типове хляб като мярка в помощ на бизнеса и на хората заради ковид пандемията. Ето колко струва хлябът в съседните на България страни и с какъв ДДС е обложен.


fСпоред първата оценка на икономическите сметки за селското стопанство крайната продукция по базисни цени[1] от отрасъл „Селско стопанство“ през 2024 г. възлиза на 9 440.6 млн. лв., което е с 10.6% по-малко в сравнение с предходната година. Намалението се дължи на спад в цените - с 5.6% и в обемите - с 5.3%.


Средствата вече са преведени по украински сметки и ще бъдат използвани за важни бюджетни разходи. Това е шестият транш от съвместната програма, от която страната вече е получила 9,8 милиарда долара.


Петкова обясни, че е в сила т.нар. минимален глобален данък и банките вече ще заплащат 15% данък – 10% корпоративен данък и още 5% данък. При обсъждането банките предоставиха информация, че плащанията им за 2025 г. ще бъдат в размер на 1,125 млрд. лева.


Това е 15% данък за големите международни компании, работещи в страната, който трябва да влезе в сила от януари. Това съобщи министерството на финансите на фона на усилията за увеличаване на непетролните приходи в бюджета, предаде Ройтерс.