АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
За да намали бюджетния дефицит до 7% от БВП, новото румънско правителство прие мерки, с които замрази заплатите на бюджетните служители, размера на бонусите, обезщетенията и компенсациите на нивото им от ноември 2024 г. Мерките предвиждат увеличение на данъци и ограничаване на редица допълнителни плащания.
Новият софтуер облекчава и улеснява работата на администрацията и подпомага обслужването на гражданите. Над 200 общини работят с програмния продукт, който се внедрява и в Общината и се предоставя безплатно от Министерството на финансите.
По думите на финансовия министър това не е нито бюджет на отчаянието, на измислени или натъкмени цифри, а е опит на служебното правителство без повишаване на основните данъци да бъде постигнат дефицит в рамките на 3 на сто от БВП.
Наредбата предвижда увеличение на данъци и ограничаване на редица субсидии, както и на ръста на възнагражденията в публичния сектор и на пенсиите. Премахват се редица социални придобивки и допълнителни плащания, слага се спирачка и върху назначенията в публичния сектор.
Над 106 хил. пък са гражданите с месечен доход между 5000 и 10 000 лева, като декларираните от тях данъци върху доходите на физическите лица са за над 72 млн. лева. Най-.голямата група са обявили доходи до минималната заплата и от нея до 2000 лева, като такива са 1,73 млн. българи.а
16,5% е ръстът на приходите за миналата година, 451 нови софтуерни компании са създадени у нас, а новооткритите работни места в сектора са 2 675. Приносът на индустрията към държавния бюджет остава значим – софтуерните компании продължават за плащат над 3 пъти повече данъци и осигуровки от средното за страната. Изкуственият интелект е възприет в безпрецедентните 100% от софтуерните компании у нас.
Кметът Огнян Атанасов предлага на ОС да гласува размерът на данъка върху недвижимите имоти и данъка за придобиване на недвижимо имущество да бъдат повишени с ръста на нарастване на минималната работна заплата, а данъкът върху моторните превозни средства да не бъде повишаван и да запази своя размер.
Парламентът прие закон за увеличаване на дневния данък върху краткосрочните наеми и хотелските нощувки, както и за въвеждане на такси за посетители, пристигащи с круизни кораби. От следващата година дневният данък върху краткосрочните наеми се увеличава от 1,5 евро на 8 евро в туристическия период от април до октомври.
Таксите за паспорти и шофьорски книжки ще се увеличат средно с 40 на сто. За паспорт за три години, необходим на гражданина за пътуване в чужбина, от следващата година ще трябва да се плаща около 235 долара (8 000 турски лири) вместо сегашните 163 долара.
В ЕС общото съотношение на данъци и нетните социални вноски, изразено като процент от БВП, е възлизало на 40% през 2023 г. Това е спад в сравнение с 2022 г., когато е било 40,7%. В еврозоната е спаднало до 40,6%.В България процентът е 29,9 от БВП през 2023 г., 31.1% през 2022.