АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Съставният показател „бизнес климат в промишлеността“ се покачва с 2.5 пункта (от 13.3% на 15.8%), което се дължи на позитивните оценки и очаквания на промишлените предприемачи за бизнес състоянието на предприятията.
Това е посочено в есенните прогнози на изпълнителния орган на ЕС. В новите оценки предвиждането за настоящата година е ревизирано възходящо, след като през пролетта Брюксел посочи, че очаква ръст на БВП у нас през 2024 г. от 1,9 на сто. За 2025 г. прогнозата е запазена.
При откриване на грешка в декларираните данни, гражданите и дружествата имат право еднократно, в срок до 30 септември на текущата година, следваща годината на придобиване на дохода, да правят промени чрез подаване на нова декларация.
Те са проекти на Закони за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС).
При годишен план от 29 млн. лева, отчетеното изпълнение е 23,5 млн. лева. За същия период на 2023 г. изпълнението е 22 млн. лева. Относителният дял на тази група приходи е 14,91 на сто от общото изпълнение на приходите на Община Плевен.
На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на месец август 2024 г. да бъде дефицит в размер на 1,6 млрд. лв. (0,8 % от прогнозния БВП), съобщава МФ.
По-конкретно данъчните приходи възлизат на 36,993 милиарда евро, с 2,317 милиарда евро или 6,7 процента над целта, определена във встъпителния доклад на бюджета за 2024 г. Добрите постъпления в бюджета се дължат основно на събираемостта от данък общ доход.
През юли данъчните приходи достигнаха 7,794 милиарда евро, с 1,059 милиарда евро или 15,7 процента повече спрямо заложената в бюджет цел.
През второто тримесечие на 2024 г. брутният вътрешен продукт (БВП) нараства с 2.0% спрямо второто тримесечие на предходната година и с 0.5% спрямо първото тримесечие на 2024 г. според сезонно изгладените данни по експресни оценки.
Според предварителните оценки на последния доклад на Кофас, БВП на Германия е намалял с 0,1% спрямо предходното тримесечие, поради стагнацията, наблюдавана от началото на войната в Украйна през 2022 г. и бележи продължение на модела на редуване на положителни и отрицателни темпове на растеж.