АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Износът на ЕС е достигнал 19,6 милиарда евро през септември 2024 г., което представлява увеличение с 5 на сто спрямо предходния месец и с 3 на сто повече, отколкото през септември 2023 г. От януари до септември общият износ на ЕС е достигнал 175,5 милиарда евро, което е с 2 на сто повече, отколкото през същия период на 2023 г.
В закритото пространство в центъра на София посетителите ще могат да намерят храни и напитки, сред които хляб и печива с квас, разнообразни сладкиши, мед и пчелни продукти, млечни и месни продукти, вино и сиропи, сладка и конфитюри, билкови чайове и тинктури, ядки и ядкови продукти, подправки и студено пресовани масла, дъвки и бонбони с натурални съставки, и много други.
Цената на кравето сирене се вдига с 1,4 на сто до 11,76 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" - с 0,5 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) е нагоре с 2,9 на сто и се купува по 1,29 лева за кофичка от 400 гр.
В програмата регионите и държавите с висок потенциал за растеж извън ЕС се определят като основни целеви пазари за насърчаване. Те включват Китай, Япония, Южна Корея, Сингапур и Северна Америка. Обединеното кралство продължава да бъде един от основните пазари за износ на продукти на хранително-вкусовата промишленост на ЕС.
ФАО намали минимално прогнозата си за глобалното производство на зърнени храни през 2024 г. до 2,841 млрд. тона. Предходната прогноза залагаше на 2,848 млрд.тона. Индексът на цените на храните на ФАО, който следи пет хранителни кошници - зърнени храни, месо, млечни продукти, растителни масла и захар, се повиши, движен главно от скока на цените на растителните масла.
„Причината да се срещаме с производителите на храни, с фермерите и с представителите на търговските вериги е, че решението ни да намалим ДДС от 10 на 5 процента и от 20 процента на 19 ще струва на държавната хазна почти 300 милиона евро. Вложихме 300 милиона евро на олтара на родината, за да може народът да плаща по-малко за храна“, каза премиерът Фицо.
Цената на кравето сирене се вдига с 1,2 на сто до 11,64 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" поевтинява с минималното 0,3 на сто и се предлага по 17,26 лева за килограм. Цената на олиото се вдига с 4,8 на сто до 3,26 лева за литър, а на брашното тип 500 - с 4,4 на сто до 1,37 лева за килограм. Захарта е нагоре с 2,8 на сто и се предлага по 1,99 лева за килограм.
Оранжерийните краставици поскъпват с 1,3 на сто до 3,17 лева за килограм, а оранжерийните домати - с 8,4 на сто и се търгуват по 3,74 лева за килограм.
За последните 10 години в България, а това прави по два магазина на ден. Пазарът за бързооборотни стоки расте, той е около 15 милиарда лева и този ръст не се дължи основно на инфлация, а в последната година се дължи и на обем и на стойност. Българите харчат всеки ден по 12,50 лева.
До 2027 г. загубите на зърно и храна по време на производство, съхранение, транспорт и преработка ще бъдат под средните международни нива. Същевременно, отпадъците от храна на глава от населението в ресторанти, общи столови на местно ниво, училища и предприятия ще бъдат значително намалени.