АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Повечето плодове са поевтинели, докато повечето зеленчуци са поскъпнали, но като цяло поскъпващите храни са повече от включените в седмичния бюлетин на ДКСБТ.
През юли 2024 г. търговският излишък на Европейския съюз (ЕС) в областта на хранително-вкусовата промишленост е нараснал с 8 на сто спрямо предходния месец, достигайки 6,1 милиарда евро – стойност, подобна на тази през юли 2023 г.
Минимално повишение на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
От януари до юни износът на ЕС е достигнал 116,4 милиарда евро, което е с 1 процент повече спрямо същия период на 2023 г., главно поради нарастващите цени на зехтина и кафето, чая и какаото. Вносът е останал стабилен на ниво 82,7 милиарда евро.
От млечните и месните храни и варивата по стоковите борси и тържищата най-много се е повишила цената на брашното тип 500, а най-много е спаднала на захарта; при плодовете най-много са поскъпнали пъпешите, а са поевтинели еднакво прасковите и гроздето; при зеленчуците най-много са нараснали цените на зеления пипер, а най-много са спаднали на зрелия кромид лук.
Производители на пресни плодове и зеленчуци, Странджанско дядо, мед и млечни продукти ще представят продукцията си в двудневния празник „Еко-кошница, моля!“ в Елхово. Концерт на певицата Лилия Семкова, детски кулинарни ателиета, песни и танци ще веселят жителите и гостите на града на 6 и 7 септември 2024 г.
Двудневен празник „ЕКО кошница, моля!“ събира в Елхово производители, преработватели и любители на чистите местни храни. Детски кулинарни ателиета, концерти, песни и танци ще веселят жителите и гостите на Елхово на 6 и 7 септември 2024 г.
Летище София ще има зона за храни и напитки от световна класа с топ глобални брандове. СОФ Кънект подписа договор с водещия световен оператор на F&B обекти в места за пътуване по целия свят – SSP.
Ревизираните автономни търговски мерки, които са в сила от 6 юни 2024 г., включват "аварийна спирачка" за седем селскостопански продукта - яйца, птиче месо, захар, овес, царевица, зърнени храни и мед. Тя се задейства автоматично, ако обемът на вноса достигне средния годишен внос, регистриран между 1 юли 2021 г. и 31 декември 2023 г.
Основните причини за повишението на инфлацията в Гърция са по-високите цени на някои храни (напр. цената на зехтина нарасна с 56,7 процента), но също и на природния газ и много услуги, според доклад на Гръцката статистическа служба.