АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Напредва строителството в Боаза до пресичането с пътя Луковит – Угърчин, включително и пътен възел „Дерманци“. Към днешна дата изпълнението на близо 16-км отсечка е на 82%. Това установи министърът на МРРБ инж. Виолета Коритарова, която заедно с членове на УС на АПИ направи проверка на място.
Заплатите на служителите в производствената база вече бяха увеличени с 10 на сто със задна дата от 1 май т.г. Повторният ръст на възнагражденията е съобразен и с исканията на синдикалните организации в дружеството.
Нивата на съхранение на континента достигнаха 90% от капацитета на хранилищата на 19 август, според последните данни на индустриалната група Gas Infrastructure Europe. Това е повече от два месеца по-рано от целевата дата на ЕС да достигне това ниво на 1 ноември.
В изявление на енергийната компания БОТАШ (BOTAŞ) се казва, че от същата дата се увеличават с 33,1 процента и цените на природния газ за малки и средни предприятия, чието годишно потребление на природен газ е под 300 000 куб. м и се използва за цели, различни от производството на електроенергия.
Работещите в "Ел Би Булгарикум" вече получиха 10-процентно увеличение на възнагражденията си за май, със задна дата, както и за юни.
Към днешна дата площите с лозови насаждения у нас възлизат на 60 000 хектара. Винопроизводителите са 362 с тенденция за повишаване“, каза по време на откриването на фестивала заместник министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев.
По думите на министър Карадимов 27 млн. лева безвъзмездна финансова помощ ще влязат в Дунавския индустриален парк в Свищов. Министърът каза, че индустриалният парк трябва да започне работа възможно най-скоро, като очакваната дата е 1 януари 2026 година.
"Пимк Рейл Експрес“ потвърди официално интереса си да експлоатира жп маршрута от София до Бургас със спирки в Пловдив и Стара Загора. Прогнозен период, в който може да стартира извършването на дейността, е 14 декември 2025 г. като в скоби е посочено, че тази дата се отнася за стартирането на регулярна услуга.
Бюджетното салдо по КФП за май, на месечна база в сравнение с април, намалява с около 500 милиона лева, отчитат от МФ. От министерството обясняват, че това се дължи основно на извършени разходи с еднократен за годината ефект, както и на изплатени през месеца разходи за възнаграждения на персонала със задна дата - от 1 януари 2024 г.
Видно е, че цените, предлагани от доставчиците на балансиращи услуги, са от минус 50 лв/МВтч (за регулиране надолу) до 600 лв/МВтч. (за регулиране нагоре). За дата 19.05.2024 (неделя), за периода от 10 часа до 18 часа, прогнозните цени за недостиг са трайно над 1500 лв./МВтч, достигайки в отделни часове до 2500 лв/МВтч.