АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Две години до възстановяването на България
Българската икономика ще се върне до нива на растеж, близки до потенциала си в края на 2011 г. Това се посочва в икономически доклад на УниКредит Груп за развитието на България.
Две години ще е периодът, през който трябва да набере скорост процесът на прехвърляне на производствени ресурси (капитал и работна сила) от прегряващите сектори, ориентирани към вътрешното търсене, към производства на продукти, предназначени за износ.
Според анализаторите на групата България ще завърши 2009 г. със спад на БВП от 5.2 %, като първоначалната прогноза бе за - 6.3%. През тази година се очаква свиване от 1.5 на сто, смятат от УниКредит Груп. Прогнозата на правителството е за свиване от 2.5% през 2010г.
„Налице се няколко фактора, които ни правят по-оптимистично настроени за перспективата, пред която стои българската икономика, отколкото бяхме преди няколко месеца.
На първо място, ребалансирането на текущата сметка протича с по-бързи от очакваните темпове, което ще помогне нуждата от външно финансиране по-бързо да достигне нива, които пазарите ще бъдат готови да толерират”, обяснява Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк.
Ускоряването на структурните реформи и възстановяването на дисциплината в публичните финанси са сред факторите, които водят до подобряване на прогнозите за ръст на БВП.
В доклада се посочва, че секторът на домакинствата също ще се нуждае от време, за да се присъедини към процеса на възстановяване. Ограничените потребителски разходи са основната причина за отрицателния икономически растеж, очакван през 2010 г.Потребители ще бъдат под натиск, защото в България задлъжнялостта е по-висока в сравнение с повечето страни от ЦИЕ.
Загубите на работни места са на път да достигнат върха си през 2010 г., когато се очаква да продължи преструктурирането на раздутия публичен сектор, прогнозират още анализаторите от банковата група.
Ускоряването на темпа на икономически растеж през 2011 г. ще бъде подкрепено и от стабилизирането на цените на недвижимите имоти в комбинация с нормализирането на потока от нови кредити.
Tweet |
|