АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Никъде в Европа токът не е толкова скъп, колкото в Германия. По официални статистически данни домакинство, състоящо се от три или четири души, е плащало през 2024 година 40 цента за киловатчас. В Ирландия и Дания цената е била 37 цента, в Чехия, Белгия и Италия - 33. В Унгария и България цената е била 10 цента за киловатчас.
След увеличение от 27 на сто през 2024 г. очакванията на големите инвестиционни банки са, че тенденцията ще продължи и през 2025 г., но с по-бавно темпо, съобщава Макс Баклаян от компанията за търговия с ценни метали Tavex.
Подкрепата за еврозоната бележи осезаем ръст сред българите спрямо пролетта на 2024 г. Доверието към еврото в България е нараснало с 9 пункта до 46% въпреки отчетената през годините поляризация на общественото мнение.
От 15 декември влиза в сила нов график за движение на влаковете, съобщиха от Българските държавни железници (БДЖ). В повечето региони на България се запазва досега действащият график за движение, а за подобряване на обслужването са осигурени удобни връзки между влаковете с възможности за пътуване между повече населени места, пишат от държавната железница.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки е спокойна, отчитат още експертите на борсата. Търсенето на хлебна пшеница от тазгодишна реколта се повиши от 370 до 399 лева за тон, а предлагането е на 550 лева за тон.
Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира в съобщение до медиите Макс Баклаян, изпълнителен директор на борсата за ценни метали "Тавекс" (Tavex).
Проектът на График за движение на влаковете за 2025 г. ще бъде дискутиран с областните и общински администрации на 21, 22 и 23 октомври в Горна Оряховица, Пловдив и София за съответните региони на страната.
Данните показват още, че в границите на областта най-голямо движение има по направлението "град - село". По-малък относителен дял имат миграционните потоци по направленията "село - град" - 18,4 на сто, "село - село" - 13,4 на сто и "град - град" - 6,6 на сто.
Отсечката е част от мащабния проект „Модернизация на жп линия София – Драгоман – сръбска граница, участък Волуяк – Драгоман”. Проектът включва модернизация на коловозното развитие, контактната мрежа, пероните и приблизително удвояване на 12 км електрифицирана жп линия за скорост на движение на влаковете до 160 км/ч.
АМ „Европа" - това е името на най-новата автомагистрала в България, която се строи в момента. След завършването й тя ще бъде с обща дължина 48 км и ще свързва гр. София с границата при Република Сърбия. Две трети от нея (общо 32 км) вече са пуснати за движение, а строителството на последния участък от 16 км ще ви покажем в следващото ни видео.