АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Русия, най-големият в света износител на пшеница, започва да разширява балтийските си пристанища, тъй като планира до 2030 г. да увеличи зърнения си експорт с 50 на сто и същевременно да намали зависимостта си от черноморските си пристанища. Това съобщи Ройтерс, като се позовава на държавни служители и мениджъри.
България иска обезщетение от над 400 млн. евро за вреди, претърпени в резултат на едностранното преустановяване на доставките на природен газ през април 2022 г.
При повечето от държавите в Евросъюза износът на стоки за основните им търговски партньори е съставлявал над 50 на сто от общия им експорт.
От своя страна Арбитражният съд на Санкт Петербург и на руската Ленинградска област забрани на "О Ем Ви маркетинг & газ трейдинг" да заведе арбитражно дело в шведската столица Стокхолм срещу "Газпром експорт".
Куриерската компания "Сеймдей" (Sameday) планира близо тройно повече инвестиции в България през 2024 г. През изминалата година куриерът е инвестирал над 6,4 млн. лева в страната, а плановете са през 2024 г. те да се увеличат близо 3 пъти и да надхвърлят 17,1 млн. лева, съобщиха от "Сеймдей България".
Износът нарасна изненадващо с 0,5% на годишна база до 291,93 млрд. долара след спад с 6,4% през септември и очаквания за поредно понижение с 1,1 на сто. Това е първото нарастване на китайския експорт от април 2023 г. насам, което е сигнал за известно подобряване на глобалните търговски потоци.
За 2021 г. генерираният от електроиндустрията експорт (3,6 млрд. евро) е на първо място с дял от 10,5% от общия износ на България. Водещите продукти са: електрически апарати за напрежение до 1000 V, кабелни форми за автомобили, електронни интегрални схеми, хладилници, електрически табла, трансформатори, акумулатори и бойлери.
"От 15 ноември започнаха доставките на руски газ за Азербайджан съгласно новия договор за покупко-продажба на природен газ. Той е сключен между "Газпром експорт" и Държавната нефтена компания на Република Азербайджан - СОКАР (SOCAR)", отбелязва "Газпром".
Арбитражен съд в Стокхолм е постановил, че финландската компания "Газум" трябва да плати на "Газпром" повече от 300 милиона евро за доставки на газ, след като не е спазила задълженията си по схемата "взимаш или плащаш". Това съобщи "Газпром експорт" днес, предаде Ройтерс.
Същото предприема и Полша, като ще поеме контрола над полските активи на "Газпром", след като през септември страната наложи санкции на руското дружество "Газпром експорт" и обяви, че активите му ще бъдат замразени. Решението засяга 48-процентовия дял, който "Газпром" държи в "Юрополгаз".