АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Икономиката на Германия е в стагнация вече десет тримесечия. По-високите заплати и по-ниските лихвени проценти говорят за възстановяване, но политическата нестабилност пречи на инвестициите.
Добавената стойност, осигурена през 2022 г. от трети страни за автомобилния сектор на Евросъюза, е била с 54 на сто по-висока спрямо 2010 г., когато е възлизала на 51,1 млрд. евро. Тя обаче намалява със 7 на сто в номинално изражение спрямо 2015 г., когато достига 84,4 млрд. евро.
За целия летен период броят на реализираните в местата за настаняване нощувки за 2024 г. надхвърлят 20,3 милиона – много близо до последната предпандемична година, когато броят им беше 21 милиона.
Новата финансова рамка предвижда повече средства за Механизма за гражданска защита на ЕС, отколкото първоначално бяха поискани от Европейската комисия. Решението е взето в отговор на природните бедствия през изминалата година. Според плана държавите членове ще могат да използват до 10% от Европейския кохезионен фонд за предпазване от бедствия и възстановяване в бъдеще.
Изграждането на парка до Свищов се финансира от Министерството на иновациите и растежа с близо 27 млн. лв. по процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване и устойчивост. ББР осигурява 25,5 млн. лв. мостово финансиране.
Преди около месец имаше пожар. Явно са засегнати в достатъчно голяма степен производствени мощности в предприятието и вероятно тяхното възстановяване за нормализиране на работния процес би коствало на собствениците доста финансови средства.
Това е четвъртият транш от плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост (RRF) на стойност от 998,6 млн. евро, както за всички страни членки на ЕС, плащанията за Гърция в рамките на Плана се основават на резултатите и зависят от реализирането на инвестициите и реформите, залегнали в националния план.
Нередностите засягат част от 48-те милиарда евро, изразходвани по Механизма на ЕС за възстановяване и устойчивост (Recovery and Resilience Facility - RRF), основен компонент на инструмента "Следващо поколение ЕС" (NextGenerationEU), предназначен да подпомага държавите членки след пандемията от КОВИД-19.
Според данните, представени на заседанието на министрите на икономиката и финансите на страните от ЕС, средствата изплатени на България по Механизма за възстановяване и устойчивост са в размер на 22,2 процента от цялото предвидено финансиране.
Общата макроикономическа и ценова среда на храните показва възможни подобрения в търсенето на селскостопански хранителни продукти в повечето сектори.