АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ДДС измами в ЕС
Европейската комисия (ЕК) предложи днес мерки за ограничаване на измамите с ДДС при стоки, вариращи от мобилни телефони до разрешения за емисии на парникови газове, посочвайки, че те струват на данъкоплатците милиарди евро
годишно, предаде ДПА.
Комисията работи по въпроса от години, но го определи като голям приоритет, след като миналата година се появиха оплаквания, че някои измамници са насочили дейността си към водещата схема на ЕК за търговия с разрешения за емисии, заедно
с по-традиционните стоки и услуги.
Според правилата на ЕС бизнес клиентите, които си купуват продукт от доставчик в тяхната собствена държава, трябва да платят ДДС на доставчика и след това да го изискат обратно от правителството. Те не трябва да плащат ДДС на доставчика, ако
той е компания, регистрирана в друга държава.
Тази практика доведе до система, известна като "въртележна измама", при която компании в различни държави членки на ЕС продават една на друга стоки без да плащат ДДС, а след това използват лице посредник между тях да изиска парите обратно от правителството, все едно те са платили данъка.
Традиционно този вид измами обхващат малки и скъпи продукти като компютърни чипове, мобилни телефони и скъпоценни метали.
Миналата година обаче редица държави членки на ЕС съобщиха, че измамниците са се насочили към схемата на съюза за търговски разрешения за емисии на парникови газове, за да извършват подобни измами.
Това принуди ЕК да ускори предложенията за създаването на система, според която правителствата от ЕС ще могат да позволяват на бизнес доставчиците да не облагат с ДДС клиентите си. Вместо това потребителите ще плащат данъка директно на
правителствата и след това ще го изискват обратно от тях.
Високопоставени представители на ЕК посочват, че новата система би затворила "вратичката", която позволява на компаниите измамници да изискват обратно ДДС, който не са платили. Идеята обаче трябва да бъде одобрена от държавите членки.
Този механизъм ще се прилага за компютърните чипове, мобилните телефони, скъпоценните метали, парфюмите и разрешенията за емисии на парникови газове.
Споразуменията по данъчни въпроси по принцип се сключват трудно в ЕС, тъй като всяка страна членка може да наложи вето върху предложението, отбелязва ДПА.
Tweet |
|