АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Средствата ще бъдат вложени в изпълнението на първите 10 проекта, одобрени по Приоритет 2 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“. Те ще се реализират в българските общини Видин, Монтана, Чипровци, Вършец, Горна Малина, Георги Дамяново, Правец, Челопеч, Роман, Камено и в Болиевац, Мерошина, Княжевац, Бабушница, Блаце, Пирот, Сокобаня, Свърлиг от сръбска страна.


На челните позиции по средни брутни месечни заплати за поредна година се нареждат предимно малки общини, в които дейност развиват големи компании, формиращи значителна част от трудовите доходи в района.


През 2023 г. общите приходи от износ на нефинансовите предприятия са 138 млрд. лв. – с около 7,4 млрд. по-малко спрямо предходната година. Заради глобалната инфлация и шоковете на международните енергийните и земеделски пазари обаче 2022 г. е по-скоро изключение с исторически рекордните стойности на износа на стоки.


Проектът ще подобри свързаността в 140 общини и 16 гранични пункта. Според Доклада за цифровото десетилетие за 2024 г., България е един от лидерите в ЕС по фиксирана свързаност, като 88,6% от домакинствата имат достъп до оптични линии при средно 64% за ЕС. Въпреки това 5G покритието в България остава под средното за ЕС.


12 в български общини и 12 в общини от Северна Македония ще бъдат инвестирани7,7 млн. евро. Средствата ще бъдат насочени за модернизация на инфраструктура, подобряване на достъпност и разширяване на предлаганите туристически услуги, което ще допринесе за превръщане на региона в целогодишна дестинация. инвестициите


Най-голям е размерът на инвестициите в Столична община – 14 млрд. лв., далеч пред Пловдив (близо 2,5 млрд. лв.) и Варна (малко над 1,5 млрд. лв.), като само в тези три общини нефинансовият сектор реализира над милиард лева инвестиционни разходи.


Новият софтуер облекчава и улеснява работата на администрацията и подпомага обслужването на гражданите. Над 200 общини работят с програмния продукт, който се внедрява и в Общината и се предоставя безплатно от Министерството на финансите.


Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 734,3 млн. лв. От тях 538,6 млн. лв. са предвидени за финансиране на проекти на общини или клъстери от по-слабо развитите региони. Останалите 195,7 млн. лв. са за регионите в преход – София и Благоевград.


Добавената стойност, осигурена през 2022 г. от трети страни за автомобилния сектор на Евросъюза, е била с 54 на сто по-висока спрямо 2010 г., когато е възлизала на 51,1 млрд. евро. Тя обаче намалява със 7 на сто в номинално изражение спрямо 2015 г., когато достига 84,4 млрд. евро.


Резултатите от изпълнението на бюджетите показват, че въпреки големите различия между включените общини, всяка от тях показва както силни позиции по определени индикатори, така и области на възможно подобрение, по-специално по отношение на събираемостта на местните разходи и управлението на общинския дълг.