АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Добавената стойност, осигурена през 2022 г. от трети страни за автомобилния сектор на Евросъюза, е била с 54 на сто по-висока спрямо 2010 г., когато е възлизала на 51,1 млрд. евро. Тя обаче намалява със 7 на сто в номинално изражение спрямо 2015 г., когато достига 84,4 млрд. евро.
Резултатите от изпълнението на бюджетите показват, че въпреки големите различия между включените общини, всяка от тях показва както силни позиции по определени индикатори, така и области на възможно подобрение, по-специално по отношение на събираемостта на местните разходи и управлението на общинския дълг.
Към момента по програмата са договорени 622,4 млн. лв. (10% от бюджета на ПРР), разплатени са 194,3 млн. лв. или 3% от бюджета на програмата. Ресурсът за развитие на десетте най-големи града и 40-те по-малки общини е около 3,5 млрд. лв., от които малко над 3 млрд.лв. са безвъзмездни средства.
Наградата за всички лауреати тази година е работно посещение във Франция, с поети разноски от страна на организаторът, Френско посолство в България. Представители на общините лауреати ще посетят иновативни обекти във френски градове в областта на градската мобилност, управлението на отпадъците и енергийния преход.
Новосъздаденото сдружение "Фонд за развитие на Летище Бургас", в което се включиха всички общини в областта, ще търси авиокомпания, която да изпълнява полети от и до Бургас целогодишно.
Най-бързи се оказаха общинарите в Добрич, които вече приеха увеличение на данъците върху имотите и автомобилите, както и лицензите на таксиметровия транспорт на територията на общината.
Ще се инвестира в инфраструктура. 40-те градски общини са от 6-те региона за планиране от ниво NUTS 2: Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян,...
Финансовата помощ е безвъзмездна, като средствата са осигурени по втората покана "Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление" (BG-RRP-4.028), част от НПВУ. Общо 82 общини, които спечелиха финансиране, подписаха договорите си с МЕ.
В своите проекти общините предвиждат внедряване на системи за мониторинг на енергопотреблението и за автоматично управление на осветлението. Голяма част от тях планират и въвеждане на възобновяем енергиен източник, като част от техническите решения включват изграждане на собствена фотоволтаична централа с батерия за нуждите на системата за външно изкуствено осветление.
Контрактите са на стойност 100 млн. лв. и предвиждат изпълнението на различни инфраструктурни обекти в 38 общини – Гоце Делчев, Петрич, Сатовча, Карнобат, Созопол, Средец, Горна Оряховица, Павликени, Свищов, Брегово, Грамада, Добричка, Тервел, Бобов дол, Дупница, Кочериново, Кюстендил, Сапарева Баня, Летница, Монтана, Белово, Брезник, Ковачевци, Гулянци, Плевен, Перущица, Нова Загора, Антон, Ботевград, Мирково, Сливница, Гълъбово, Нови...