АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Загубата на находището Шевченко е сериозен удар за нуждите на ЕС от литий. Доклад на Европейската комисия за 2020 г. прогнозира, че блокът ще се нуждае от до 18 пъти повече литий за проектите си за „зелен преход“ до 2030 г. и 60 пъти повече до 2050 г.
Проектите, финансирани по механизмите, ще трябва да отговарят на взискателните критерии за допустимост на ЕБВР за преход към зелена икономика и строгите технически стандарти и ще допринесат за спестяване на енергия и намаляване на емисиите на CO2.
"Напоителни системи" ЕАД за първи път от създаването си е бенефициент по подмярка 4.3 "Подкрепа на инвестиции в инфраструктурата, свързана с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство" по ПРСР 2014-2020 г., отпуснатата безвъзмездна финансова помощ е в размер на 57,4 млн.евро.
Размерът на безвъзмездната финансова помощ по процедурата беше увеличен на 147 953 595.23 лв., съгласно Заповед № РД 09-598 от 07.06.2024 г. на ръководителя на управляващия орган на ПРСР 2014 – 2020 г. Така бе предоставена възможност за финансиране на всички допустими проектни предложения, подадени от кандидатите по процедурата.
Един от проектите, по които се работи, е обновяване на пътния участък между селата Калековец и Крислово. Другите два проекта са свързани с обновяване на улици и тротоари и изграждане на мрежа за оптичен интернет в селата Крислово и Калековец и са финансирани от Държавен фонд "Земеделие".
Общо 232 са подадените проектни предложения в „ИСУН 2020“ по процедура чрез подбор № BG06RDNP001-4.017 - „Целеви прием за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство“ по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ на ПРСР 2014-2020 г.
Ако до преди 6-7 години парламентът се разглеждаше като гумен печат на администрацията, т.е. чиновниците изготвят проектите за политики, а депутатите нямат възможност да влияят качествено, то това отдавна не е така.
Проектите по LIFE допринасят за широк спектър от цели на Европейския зелен пакт в областта на климата, енергетиката и околната среда. Тези инвестиции ще окажат трайно въздействие върху околната среда, икономиката и благосъстоянието на всички европейци.
Пет от проектите са за изграждане на железопътна и пристанищна инфраструктура. Други два са за техническа помощ за изграждане на жп връзка с летище Пловдив и за развитие на железопътен възел Пловдив.
През първите три години от изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС, който разполага с бюджет от 724 млрд. евро, са натрупани закъснения при изплащането на средствата и изпълнението на проектите. Това установява специален доклад на Европейската сметна палата (ЕСП).