АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Дебат по вота на недоверие срещу кабинета
Народните представители провеждат дебат по внесения първи вот на недоверие към кабинета „Борисов 2”. Под Проекта на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Бойко Борисов заради политиката му в здравеопазването са се подписали общо 69 народни представители от парламентарните групи на БСП и ДПС, както и независимите Георги Кадиев и Велизар Енчев. Той беше внесен на 11 февруари, но дебатите бяха насрочени за днес, за да бъде спазено законовото изискване разискванията по проекта да започват не по-рано от три дни и не по-късно от седем дни от постъпването на предложението. Още през месец януари, когато двете парламентарни групи инициираха вота, те обясниха, че темата му ще бъде цялостната политика на правителството в сферата на здравеопазването, а мотивите му не са само заради двете турски ваксини „Еувакс” и „Пентаксим”. Чл. 107 ал. 2 от Правилника на работа на Народното събрание забранява на народните представители да правят промени и допълнения в проекта на решение, което е обект на днешните дебати, а гласуването му ще се проведе не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията. Проектът за решение ще се смята за приет, ако за него гласуват повече от половината от всички народни представители, а при отхвърлянето му, ново предложение за недоверие на същото основание не може да бъде направено през следващите 6 месеца.
Гласуването по вота на недоверие ще се проведе на 19 февруари (петък) от 09.00 часа. Това обяви от трибуната на парламента председателят на НС Цецка Цачева.
Агенция „Фокус” припомня: Консултациите по внасянето на вот на недоверие към правителството бяха започнати на 15 януари от парламентарната група на „БСП лява България”. Първоначалното предложение бе вотът да бъде на три теми – здравеопазване, сигурност и социална политика. Първата среща на социалистите беше с представители от парламентарната група на ДПС, на която бяха обсъдени мотивите. След проведените консултации, лидерът на БСП Михаил Миков мотивира намеренията на опозицията да внесе вот на недоверие с „демотивацията в реализацията на реформи” и определи политиката на правителството като провал. След срещата си с БСП съпредседателят на ДПС Мустафа Карадайъ посочи, че на нея са обсъждани и варианти вот на недоверие да бъде искан за обща политика. Мустафа Карадайъ заяви, че с внасянето на вота опозицията алармира изпълнителната власт за необходимостта от корекции във водената политика. В крайна сметка темата на вота остана здравеопазване, а при внасянето му в деловодството на Народното събрание в негова подкрепа се подписаха 69 народни представители от двете парламентарни групи, както и двама независими депутати – Велизар Енчев и Георги Кадиев. В подкрепа на вота н недоверие се очаква да гласуват депутатите от „Атака”, както и част от народните представители на БДЦ.
От своя страна председателят на най-голямата парламентарна група – тази на ГЕРБ. Цветан Цветанов заяви, че право на опозицията е да поиска вот на недоверие. Според него, критиката на опозицията трябва да бъде приемана като градивна, но подчерта, че по време на парламентарния дебат министърът на здравеопазването Петър Москов ще може да обори всички обвинения, записани в мотивите на вота. Заместник-председателят на парламентарната група на партията Цвета Караянчева посочи, че активността на БСП произлиза от търсенето на идентичността си преди предстоящия конгрес на партията.
Депутатът от АБВ и зам.-председател на Комисията по здравеопазване Георги Кючуков определи вотът на недоверие като политически ход, защото темата за реформите в здравеопазването е една от най-актуалните в момента. По думите му, политиците и обществото са посрещнали с ентусиазъм реформаторския план на здравния министър за промени в системата и въпреки че не са се случили по най-добрия начин, трябва да бъде дадена възможност на министър Москов да ги довърши.
Председателят на парламентарната група на Патриотичния фронт и лидер на НФСБ Валери Симеонов обяви, че няма да подкрепят вота на недоверие срещу правителството. Той определи аргументите на опозицията като „несериозни” и „неоснователни”. Според него, досегашните действия на здравното министерство са продиктувани от желанието за оптимизация на здравеопазването, а в сектора има да голям потенциал за извършването на реални реформи.
Очаква се цялата групата на Реформаторския блок също да гласува против вота на недоверие към кабинета, след като от ДСБ заявиха, че макар и да са вътрешна опозиция, ще гласуват срещу вота.
Премиерът Бойко Борисов също взе отношение по вота на недоверие и заяви, че не вижда нищо смущаващо в него. Според премиера, вотът е в полза на демокрацията и дори упрекна опозицията в недостатъчна активност.
Макар депутатите да отхвърлиха предложението дебатът да се излъчва на живо по държавните медии, БНТ предоставя тази възможност в интернет.
Tweet |
|