АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Предишният рекорд от 34,2% през юли 2017 година последва, както и тази година, силна девалвация на местната валута във връзка със спасителен заем от МВФ. Египетската лира е загубила половината от стойността си за една година, което е довело до скок на цените, тъй като домакинствата не са могли да свържат двата края в страната, която е зависима от вноса.
Това означава фиксиране на местната валута към еврото, но това може да стане факт само след сериозна девалвация на румънската лея, което би тласнало валутния курс към нива между 7 и 8 леи за едно евро, сокато текущият е 4.75 леи зае евро.
Майкъл Сондърс, член на комисията по монетарната политика на банката, смята, че британската лира „ще се окаже под сериозен натиск“ в случай на „Брекзит“, а нейната „девалвация спрямо валутите на основните търговски партньори на Великобритания може да достигне 15-20%“.
Епидемия от девалвация е обхванала валутите на страните от ОНД. През последните две години курсовете на местните валути в Русия , Казахстан, Беларус , Азербайджан и Украйна са се понижили с 50-65%.
Министърът на финансите на Аржентина Алфонсо Прат заяви, че неговата страна ще премахне валутните ограничения, довели до различни курсове на песото- официален и на „черния пазар“, предаде AFP. По този начин Аржентина може би я очаква болезнена девалвация на националната валута.
Американският долар поевтиня силно днес заради съмнения, че Федералният резерв може да повиши лихвите през септември при положение, че Китай девалвира юана си.
Единната европейска валута поскъпна рязко на валутния пазар, намирайки подкрепа както от новината за постигнато принципно споразумение по нова тригодишна спасителна програма за Гърция, така и от изненадващата девалвация на китайския юан.
Ръководителят на най-голямата в Русия държавна петролна компания "Роснефт" Игор Сечин каза нещо съвсем неочаквано след състоялата се тази седмица среща, на която представителите на нефтодобиващите страни не успяха да се договорят за съкращаване на добива.
Страните с развиваща се икономика могат да се изправят през 2014 година пред необходимостта да девалвират националните си валути, заяви председателят на Националната банка на Казахстан (НБК) Кайрат Келимбетов, цитиран от ИТАР-ТАСС.
В икономиката на страната "има голям външен дефицит," който може да доведе до необходимост от девалвация на украинската гривня, смятат експерти.