АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Девет точки за живот без лишения
06:40 | 12.06.2014 1956 коментари 0
Процентът на тежките материални лишения представлява съотношението на хората, живеещи в домакинства, които не са в състояние да покрият поне четири от следните девет точки:
- плащане на ипотека или наем, битови сметки, лизинг или други заеми;- една седмица ваканция извън дома;
- да ядат червено месо, пилешко, риба или вегетарианския им еквивалент през ден;
- да посрещат неочаквани финансови разходи;
- телефон (включително мобилен);
- цветен телевизор;
- пералня
- автомобил;
- отопление за поддържане на достатъчна топлина в жилището. България е с най-голям дял на хората, живеещи в тежки материални лишения сред страните от ЕС- 45,9%, показват неокончателни данни за 2013 година на Евростат, основаващи се на налична информация за 18 страни членки.
На второ място е Латвия, където този дял е 24%, а на трето е Румъния с 28,7%.
Сред страните, изпратили информация на Евростат, Португалия е с най-голямо увеличение на дела на хората, живеещи в тежки материални лишения (+2,3 процентни пункта), следвана от България (+1,8 пункта) и Унгария и Кипър (+1,1 пункта).
Румъния е сред страните с най-голям спад на показателя (-1,2 пункта) спрямо 2012 година.
Процентът на материалните лишения измерва дела на хората, чиито условия на живот са тежко засегнати от липса на средства.
През 2012 година най-ниски са били равнищата на живеещите в тежки материални лишения в Швейцария (0,8%), Люксембург и Швеция (1,3%).
България е била през тази година сред страните с най-голямо увеличение на дела на хората под 18 години, живеещи при тежки материални лишения (+4,4 пункта), а най-голямо намаление е имало в Румъния (-3,5 пункта).
Делът на хората в България, които казват, че не могат да се справят с неочаквани финансови разходи, през 2013 година се е понижил с 2,2 процентни пункта, намалял е с 5,8 пункта при онези, които не могат да заминат за една седмица на ваканция, но се е увеличил при хората, които не могат да ядат всеки втори ден месо, пиле, риба или вегетарианските им заместители (+1,6 пункта), докато в Румъния делът им е намалял с с 1,4 пункта).
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg