АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Общият брой на участниците в "Дефиле на младото вино" 2024 г. е 65, сред които най-добрите производители на вина и вкусни храни, като новите фирми сред тях са 5. Тази година винопроизводителите са с рекорден брой – 51. Това отбеляза инж. Любозар Фратев, председател на съвета по туризъм на гр. Пловдив и основен организатор на събитието.
Ще се разработват експертни анализи, стратегии, научно-обосновани политики и други рамкови документи за осигуряване на трансформацията в земеделието чрез качествени продукти и услуги. Предложението за откриване на Института е на ректора на Университета по хранителни технологии в Пловдив след решение на академичния съвет на висшето училище.
Сред основните страни производителки на вино в Европейския съюз (ЕС) Франция, Германия и Португалия регистрират спад в производството в сравнение с 2023 г., с понижения съответно от 21,7 на сто, 8,7 на сто и 7,9 на сто. Обратно, Италия и Испания отчитат ръст от 7 и 17,6 процента.
Нова кръстоска породи, демонстрации по транжиране, дегустации, филм и какво ли още не очакват посетителите на най-голямото от 5-те хранителни изложения. МЕСОМАНИЯ ще отвори врати от 13 до 16 ноември в Интер Експо Център, София.
Замисълът е да се поставят основите на дългосрочен диалог, който да обедини всички заинтересовани страни, свързани с българското вино, в обща цел – изграждането на силен и устойчив бранд на България като винена страна.
Засегнати са всички видове вина, както и тези, предназначени за дестилираната спиртна напитка "О дьо ви" (плодова ракия, направена от плодове, различни от грозде, която се произвежда чрез ферментация и двойна дестилация - Еau de vie). Шампанското регистрира най-резкия спад в производството сред големите винопроизводителни региони.
В миналото начинът за запазване и консервация на вината е бил те да бъдат подсилени, като се добавя гроздов дестилат с цел да се вдигне процентът алкохол и да се елиминира възможността за разваляне при дългите морски пътувания.
Тази година в австрийската столица ще бъдат открити 14 големи коледни базара с общо 796 щанда, без да броим множеството малки благотворителни базари и празнично украсени будки за греяно вино. Първият коледен базар във Виена е открит през 1722 г. на площад Фраюнг.
Традиционни зеленчукови консерви - лютеници, айвари, сосове със 100% естествени съставки, без добавена захар и консерванти; плодови нектари, сокове и компоти от праскови, сливи, кайсии, ягоди и вишни, медовина, биовино от арония, вино от черен бъз и плодови вина от малини и череши привлече посетители и търговци.
Франция е най-големият производител на вино в света. Очаква се тази година обемите му да възлязат на между 40 и 43 млн. хектолитра. Това е значително по-малко от 47,9-те милиона хектолитра, произведени през 2023 г.