АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки е спокойна след сделките миналата седмица за хлебна пшеница и маслодаен слънчоглед, реализирани на 545 лева за тон и 1000 лева за тон, отчитат още експертите на борсата. Продължава и търсенето на фуражна пшеница насипно на 340 лева за тон.
По данни на "АКП-Информ" цената на украинския слънчоглед продължава да расте, като през последната седмица се е повишила с 15-30 долара за метричен тон и е достигнала 505-535 долара. Украйна почти е приключила прибирането на слънчогледовата реколта за 2024 г. като към 8 ноември е събрала 9,6 милиона метрични тона от 95,2 на сто от засетите площи.
Към 31 октомври 2024 г. кампанията по прибиране на реколтата от основните пролетни култури е приключила в почти цялата страна. Според обработените до момента данни, продукцията от слънчоглед се свива с 11,5 на сто на годишна база, а тази от царевица - с 38,1 на сто.
Последните оперативни данни сочат увеличение на продукцията от сливи, десертно грозде, малини, круши и орехи в границите от 3,8 на сто (сливи) до 24,4 на сто (орехи) на годишна база.
Първата мярка ще бъде отворена за производители на определени зърнени и маслодайни култури (а именно пшеница, ечемик, рапица, царевица и слънчоглед), които са изложени на риск от загуба на финансова ликвидност поради трудностите на селскостопанския пазар, предизвикани от войната на Русия срещу Украйна.
Сушата в България е засегнала около 10 млн.дка и добивите на царевица и слънчоглед са спаднали с над 50% от нормалните за страната. Прогнозите за поскъпване на олиото няма да се оправдаят.
За фуражна пшеница търсенето беше в диапазона от 340 до 362 лева за тон, продавачите са на 400 лева за тон. Имаше и предлагане на фуражен ечемик на цена от 320 лева за тон, на царевица на 360 - 380 лева за тон и на маслодаен слънчоглед на 820 - 840 лева за тон.
Средният добив от културата в община Добричка е 185 кг/дка, в община Добрич земеделците прибират по 180 кг/дка. Земеделските стопани в общините Балчик, Каварна, Шабла и Крушари реколтират по 170 кг/дка.
Това каза доц. д-р Галин Георгиев, ръководител на отдела по селекция на слънчоглед в Добруджанския земеделски институт – Генерал Тошево. Той посочи също, че досега не е било две поредни години да има толкова високи температури - няколко месеца над 35 градуса. За слабата реколта допринася и липсата на валежи, допълни още доц. Георгиев.
На подпомагане подлежат животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни, пчелни семейства, производители на плодове и зеленчуци, винени лозя, маслодайна роза, тютюн, пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица.