АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Делът на ВЕИ за отопление и охлаждане
През 2020 г. възобновяемите източници на енергия са осигурявали 23 на сто от общата енергия, използвана за отопление и охлаждане в ЕС, което е растеж спрямо 12 на сто през 2004 г. и 22 на сто през 2019 г., отчита Евростат.
Това равнище и растежът са аналогични на наблюдаваните при общия дял на източниците на възобновяема енергия, които са нараснали спрямо 10 на сто през 2014 г. и 22 на сто през 2020 г. Развитието в промишления сектор, услугите и домакинствата (включително електрификацията на отоплението чрез използването на термопомпи) е допринесло за по-високия дял на възобновяемите енергии за отопление и охлаждане.
Сред страните членки се откроява Швеция с две трети (66 на сто) от енергията, използвана за отопление и охлаждане през 2020 г, от възобновяеми източници (основно биомаса и термопомпи). Следват Естония и Финландия (по 58 на сто и в двете страни), Латвия (57 на сто), Дания (51 на сто) и Литва (50 на сто) с повече от половината от енергията за тези цели от възобновяеми източници.
В Естония и Литва делът на възобновяемите източници за отопление и охлаждане е бил съответно с 29 и 24 процентни пункта по-висок от общия им дял. Това е най-голямата разлика сред всички страни членки на ЕС. Исландия (член на Европейската асоциация за свободна търговия - EFTA) изпъква с 80 на сто възобновяеми източници на енергия за отопление и охлаждане, най-вече благодарение на широко използваната геотермалната енергия.
В България делът на възобновяемите източници на енергия за отопление и охлаждане е 36 на сто.
Възобновяемите източници на енергия са допринесли най-малко за отопление и охлаждане в Ирландия (6 на сто) и Нидерландия и Белгия (по 8 на сто). В тези страни делът на възобновяемите източници на енергия за отопление и охлаждане в по-нисък съответно с 6 и 5 процентни пункта от общия дял. Това е най-голямата разлика сред страните членки на ЕС.
Възобновяемите източници на енергия, които се използват за отопление и охлаждане, включват слънчева топлинна енергия, геотермална енергия, топлина от околната среда, уловена с термопомпи, твърди, течни и газообразни биогорива и възобновяема част от отпадъци. /БТА
Tweet |
|