АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Според публикувания на интернет страницата на МЗХ Оперативен анализ за основни земеделски култури (Бюлетин № 44/2024), има увеличение на продукцията от десертно грозде, малини, орехи и круши в границите от 2,1 на сто (грозде) до 21,8 на сто (круши).
Засегнати са всички видове вина, както и тези, предназначени за дестилираната спиртна напитка "О дьо ви" (плодова ракия, направена от плодове, различни от грозде, която се произвежда чрез ферментация и двойна дестилация - Еau de vie). Шампанското регистрира най-резкия спад в производството сред големите винопроизводителни региони.
Последните оперативни данни сочат увеличение на продукцията от сливи, десертно грозде, малини, круши и орехи в границите от 3,8 на сто (сливи) до 24,4 на сто (орехи) на годишна база.
Заради високите температури гроздоберът започна по-рано в сравнение с предходни години и се очаква да приключи по-рано, но все още кампанията продължава с брането на късните червени сортове. През 2023 г. винарските изби са изкупили общо 93 047 805 кг грозде.
Годишните изменения на цените на плодове и зеленчуци на тържищата са в посока надолу. Средните цени на едро на десертно грозде, зеле, пъпеши, червен пипер, картофи и дини са в границите от 2,8% (десертно грозде) до 27,9% (дини) под нивата отпреди година. По-скъпо се предлагат оранжерийните краставици (с 2,1%) и зеленият пипер (с 6%).
В сравнение с предходната година производителят очаква реколтата да бъде четири пъти повече. Към момента гроздето прибират четири зърнокомбайни и различен брой хора всеки ден. Слабите добиви от миналата стопанска година производителят отдава на неправилни технологични и агротехнически мероприятия.
Очакваните добиви са средно между 500 и 1300 кг от декар, в зависимост от това дали стопаните са поливали масивите. На места, където доскоро добивите са били над 1 тон, през тази година ще бъдат много по-ниски, казаха лозари. В същото време изкупните цени остават без промяна през последните няколко години, посочиха те.
В рамките на инициативата ще бъде представена и изложба с традиционни и нови десертни сортове грозде. Тя се организира за първи път съвместно с Аграрния университет в Пловдив, Института по земеделие и семезнание "Образцов чифлик" в Русе и Института по земеделие в Кюстендил. Посетителите ще имат възможност да дегустират и вина от сорт "Рубин" от различни производители.
ЕК предложи продължаване на безмитния внос от Украйна с ограничения за птиче месо, яйца и захар. За съжаление, зърнените култури и маслодайните семена не са включени в ограниченията. Също така се продължава безмитния внос от Молдова на чесън, десертно грозде, ябълки, череши, сливи и гроздов сок.
Бренди на основата на грозде, носещо названието "Лориняк", се произвежда в Лориня, на 60 км северно от Лисабон по същата технология като коняка и арманяка. Напитката с цвят на махагон отлежава в бъчви от кестеново или дъбово дърво от Северна Португалия или от Лимузен в Централна Франция.