АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Дефицит на кадри в ЕС
„Недостиг на умения – часовникът тиктака”. Така е озаглавен аналитичен материал за дефицита на работна сила с умения в областта на науката, технологиите, инженеринга и математиката в ЕС. Документът е разработен от BUSINESSEUROPE (Конфедерация на европейския бизнес) и е изпратен до европейските институции.
Публикацията третира проблема с недостига в Европа на т.нар. STEM-умения (Science, Technology, Engineering & Mathematics) и поставя въпроса за необходимостта от неотложни мерки, които националните правителства, европейските институции, бизнесът и доставчиците на образователни услуги трябва да предприемат, за да се справят с него.
„Липсата на ключови компетенции у работната ръка ще бъде една от основните пречки за икономическия растеж в следващите години”, заявява в материала Юрген Тумен – президент на BUSINESSEUROPE.
Според него, бизнесът, националните правителства и образователните институции трябва да положат съвместни усилия, за да направят STEM-образованието по-привлекателно за младите хора.
Въпреки че всички национални трудови пазари страдат от недостиг на ключови специалисти, все още липсват единни стандарти за специфичните професии, а различията в отделните страни пречат на трудовата мобилност, отбелязват авторите на анализа.
Според тях, наложително е да се работи в посока на изграждане на единно европейско пространство, където учащите се да могат лесно да преминават от една образователна система към друга.
Създаването на единни стандарти ще позволи по-лесно преминаване от една образователна система в друга, тъй като компетенциите ще са еднакви, независимо от това къде са придобити.
Във връзка с последната констатация в анализа на BUSINESSEUROPE, не можем да не отбележим, че България вече е крачка напред, след като БСК стартира изпълнението на проект по ОП РЧР за изграждане на Информационна система за оценка на компетенциите на работната сила. Една от целите на проекта е създаването на единни професионални стандарти за отделни ключови професии и длъжности. В рамките на проекта такива стандарти ще бъдат създадени за 20 икономически сектора и 10 региона на страната, но системата предвижда възможност да бъде надградена с бази данни и за останалите сектори на икономиката. „Успешното изпълнение на проекта на БСК ще е добра реклама за страната ни сред останалите държави от ЕС, тъй като това ще бъде първата подобна цялостна информационна система в Европа. Вече е налице съществен интерес от наши чуждестранни партньори към системата и създаването на унифицирани професионални стандарти”, сподели по този повод програмният на БСК директор Жечко Димитров.
Tweet |
|