АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Общите разходи на Рияд са достигнали 339 млрд. риала през отчетното тримесечие, като страната продължава да влага много е програмата си "Визия 2030", която трябва да диверсифицира икономиката й, осигурявайки алтернативи на зависимостта от петролния сектор.
Проектобюджетът на България за 2025 година ще бъде с 3 процента дефицит, каза на 28 октомври служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Очакваният отрицателен резултат в размер на 4 млрд. лева по салдото по консолидираната фискална програма (КФП) представлява 2 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната.
В мотивите към законопроекта за държавния бюджет за настоящата година е заложен индикативен размер на дефицита по КФП за годината в размер на 6,2 млрд. лв. (3 на сто от прогнозния БВП в макрорамката на бюджета).
Размерът на фискалния резерв към 30.09.2024 г. е 14 838,2 млн. лв., в т. ч. 13 401,6 млн. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 1 436,6 млн. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.
Инвестицията е част от по-широките усилия на Международната финансова корпорация за насърчаване на приобщаващ икономически растеж в България и предоставя 95 милиона евро от собствената сметка на IFC и допълнителни 45 милиона евро, мобилизирани от SMBC Bank EU AG чрез програмата за програмата
В проекта за бюджет е заложено връщане на ставката на ДДС от 20 процента върху хляба и за дейността на ресторантьорите. Годишният ефект от връщането на ставката е 400 млн. лева, каза Петкова.
Страните от ЕС с най-висок бюджетен дефицит през миналата година са били Италия (7,2 на сто), Унгария (6,7 на сто) и Румъния (6,5 на сто). При общо 10 държави от Евросъюза бюджетният дефицит е бил над 3 на сто, посочва Евростат.
Излишък е отчетен при търговията със стоки (32 млрд. евро) и услуги (19 млрд. евро) на държавите от еврозоната със страните извън валутния съюз. При другите два елемента на текущата сметка на еврозоната е отчетен дефицит - при при първичния доход той възлиза на 4 млрд. евро, а при вторичния доход, на 19 млрд. евро.
Държавни разходи в рамките на 40% от БВП и бюджетен дефицит в размер на 3% от БВП са се превърнали в норма за държавните финанси, а не в изключение, а средносрочната фискална рамка и поетите ангажименти дават сигнали за бързо покачване на държавните разходи и високо ниво на бюджетен дефицит