АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-големи излишъци се наблюдават в Германия (+83,6 млрд. евро), Нидерландия (+28,3 млрд. евро), Ирландия (+22,6 млрд. евро), Испания (+12,0 млрд. евро), Швеция (+10,3 млрд. евро), Австрия (+9,0 млрд. евро) и Дания (+7,2 млрд. евро). Най-големи дефицити бяха отчетени в Гърция (-4,1 млрд. евро), Румъния (-4,0 млрд. евро) и Хърватия (-2,7 млрд. евро).
Бюджетните правила на ЕС са, че страните не могат да имат по-големи бюджетни дефицити от 3 на сто, както и по-голям държавен дълг от 60 на сто от БВП.
Сред основните аргументи за отрицателното становище на асоциацията по бюджета за 2024 г. са, че вместо да търси възможности за фискална консолидация МФ продължава политиката на увеличение на бюджетните разходи, нови бюджетни дефицити, финансирани с нов държавен дълг и дестабилизация на публичните финанси.
Министерството на финансите казва на настоящи и бъдещи политици, на бизнеса и всички граждани, че ако нищо не се промени през следващата година – а и през 2024 и 2025 г. – България ще има устойчиви дефицити от над 6% от БВП. Това, съвсем логично и следващо простата аритметика, би довело до нарастване на държавния дълг от очакваните 25% от БВП към края на 2022 г. до 40% от БВП в края на 2025 г.
Установено е безспорно, че няма дефицити на стоки. Затова нека хората да запазят потребителско хладнокръвие, да пазаруват разумно и да не бързат да се презапасяват.
Ако това се случи, съществуват поне два риска. Първият е вероятността Европейската комисия да наложи санкции, а вторият е, че ще започнат да възникват дефицити.
Колкото по-задлъжняла към Китай е дадена държава от региона спрямо своя брутен вътрешен продукт (БВП), толкова по-голяма е вероятността Пекин да използва съществуващите управленски дефицити, за да разшири своето икономическо и политическо влияние.
В еврозоната бюджетният дефицит нарасна от 0,6% спрямо БВП през 2019 г. до 7,2% през 2020г., докато в рамките на целия ЕС сочи от 0,5% до 6,9% от БВП. В същото време държавният дълг нарасна в еврозоната до 98,0% от БВП спрямо 83,9% година по-рано, а в целия ЕС - до 90,7% от 77,5 на сто.
В еврозоната бюджетният дефицит нарасна от 0,6% спрямо БВП през 2019 г. до 7,2% през 2020г., докато в рамките на целия ЕС сочи от 0,5% до 6,9% от БВП.
S&Pотбеляза, че нивото на суверенния рейтинг е ограничено от високия държавен дълг и фискалните дефицити, като и двата показател се влошиха през миналата година след икономическия шок, причинен от пандемията.