АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Как може ЕС да реформира икономическия си модел, за да облагодетелства потребителите и планетата? Аимилиос в Белгия и Летисия във Франция имат (част от) отговора!
Сред водещите причини за дефлацията през октомври е поевтиняването на свинското месо с 30,1 на сто спрямо същия месец на миналата година. Основната инфлация, която изключва цените на храните и горивата, се забави до 0,6 на сто през октомври от 0,8 на сто през септември
На тримесечна основа икономиката на азиатския гигант е нараснала с едва 0,8 на сто за периода от април до юни. Причините за това се крият във вялото потребление, намиращия се в криза сектор на недвижимите имоти и призрака на дефлацията.
Дефлацията през последните два месеца не е осезаема и засяга ограничен кръг стоки и услуги. Ако искаме да гледаме напред обаче е редно да се обърнем към факторите, които могат да успокоят потребителските цени в дългосрочен план.
Сега, най-високопоставеният служител на една от тях - генералният секретар на Организацията на обединените нации (ООН) Антониу Гутериш, настоява за сериозни промени в другите две. Той твърди, че Международният валутен фонд облагодетелства богатите държави за сметка на бедните страни.
При встъпването си в длъжност през декември 2012 г. премиерът Шиндзо Абе се зарече да изведе третата по големина световна икономика от спиралата на дефлацията и през април 2013 г. банката започна агресивна парична политика в опит да ускори инфлацията до 2% за две години.
Като причина за дефлацията се сочи поевтиняването на селскостопанската продукция със средно 3 %. Цените на доматите и краставиците са спаднали със 8,5 % и 7,4%, а на картофите с 3,9 %.
Инфлацията в 19-те страни-членки на единния валутен блок на годишна база се повиши с 0,1% след понижение с 0,1%, като това представлява първо повишение на инфлацията в региона от януари насам, след като през периода февруари- май бяха белязани или от дефлация, или от стагнация на потребителските цени.
Провежданите от Европейската централна банка (ЕЦБ) политики са предотвратили подхлъзването на еврозоната по пътя на дефлацията. Това заяви в интервю пред австрийския вестник Die Presse членът Управителния съвет на ЕЦБ Евалд Новотни.
Повечето фирми са в добра форма благодарение на слабото евро, което облагодетелства износителите, силно остава и потребителското търсене, но Китай продължава да е от съществено значение като най-важен търговски партньор на Германия до момента. Това важи особено за сектора на машиностроенето и електроинженерството, както и за автомобилната индустрия.