EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Джером Пауъл: втори мандат в УФР

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Джером Пауъл: втори мандат в УФР

mail09:35 | 17.03.2022прегледи 844 коментарикоментари 0


Комисията по банковите въпроси в американския Сенат одобри предложената от президента Джо Байдън номинацията на Джером Пауъл за втори четиригодишен мандат начело на Управлението за федерален резерв (УФР), предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.

Комисията одобри също номинацията на Лейл Брейнард за вицепрезидентка на централната банка, както и двама нови гуверньори - Филип Джеферсън и Лиса Кук. За да влязат в сила назначенията, Сенатът трябва да ги утвърди на пленарна сесия.

Афроамериканецът Филип Джеферсън, преподавател по икономика и декан в Дейвидсън Колидж в Северна Каролина, получи, единодушна подкрепа от сенатската комисия. Ако бъде утвърдена на номинацията на икономистката Лиса Кук, тя ще стане първата чернокожа жена на такъв пост. С това ще бъдат попълнени шест от седемте места в борда на УФР. След като Сара Блум Раскин се сблъска със съпротива от страна на републиканците, онзи ден тя оттегли кандидатурата си и сега Белият дом ще трябва да предложи нов кандидат за вакантното седмо място в управителния съвет на УФР.

УФР повиши водещата си лихва с четвърт пункт до диапазона 0,25-0,50 процента, предадоха световните агенции. 

Това е първото увеличение на показателя от над три години и е предприето на фона на галопиращата инфлация, която достигна 40-годишен максимум.  Инфлационният темп може да се ускори още - до 4,3 процента тази година или повече от двойно над целевото равнище от 2 процента, информира Франс прес. 

Институцията очерта огромната несигурност, пред която икономиката е изправена заради войната в Украйна и продължаващата здравна криза, но все пак посочи, че по-нататъшно повишаване на лихвите ще бъде подходяща стратегия за борба с инфлацията. 

Ситуацията в Украйна вероятно ще даде допълнителен възходящ тласък на инфлацията и ще окаже натиск върху икономическата активност, посочи централната банка в изявлението, разпространено след края на двудневното й заседание по паричната политика. 

Представителите на регулатора очакват още няколко повишения на водещите лихви тази година и по-нисък от прогнозираното по-рано растеж на брутния вътрешен продукт. Сега се  очаква американската икономика да нарасне с 2,8 процента тази година спрямо предишната прогноза за растеж от 4 на сто. За безработицата се предвижда спад до 3,5 на сто тази година и задържане на това ниво през 2023-а. През 2024 г. показателят може да нарасне леко до 3,6 на сто. 

Според регулатора до края на текущата година водещите лихви могат да достигнат диапазона 1,75-2 на сто, като централната банка даде сигнал за общо седем повишения на показателя през годината, допълва Ройтерс. 

Водещата лихва бе на близо нулево равнище от разразяването на пандемията преди две години. 

Новото решение на УФР бележи края на "пълномащабната битка" на централната банка с последиците от коронавирусната пандемия.  

По-високи водещи лихви в крайна сметка ще означават по-високи кредитни ставки за потребителите и бизнеса. 

Възможно е да бъдат предприети и още четири повишения през 2023 година, които ще доведат показателя до ниво от 2,8 на сто, допълва Асошиейтед прес. Това ще бъде най-високото равнище от март 2008 година. 

БТА

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg