EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Джон Кери в Москва

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Джон Кери в Москва

mail12:45 | 23.03.2016прегледи 917 коментарикоментари 0


Сергей Строкан, Иван Сафронов, в. "Комерсант",
Ръководителят на Държавния департамент на САЩ Джон Кери пристига на работно посещение в Москва. Това ще бъде първата му визита в Русия след инициираното от президентите Путин и Обама прекратяване на огъня в Сирия. Оживлението в руско-американските контакти свидетелства за стремежа на двете страни да изработят нова формула на отношенията в оставащия до президентските избори в САЩ срок. 
Без да отстъпват от принципите си относно конфликтите в Сирия и Украйна, Москва и Вашингтон в същото време дават да се разбере, че са готови да преминат от конфронтация към ограничено партньорство. Това ще позволи на Русия да действа за смекчаване на санкциите и за прекратяване на политиката на международното й изолиране, архитект на която стана сегашната администрация на САЩ. Барак Обама на свой ред явно не иска да оставя като наследство на своя приемник остър конфликт с Москва и предпочита към равносметката на своето президентство да прибави и постижения, а не провали в отношенията с Русия. Междувременно руските военни обявиха тези дни, че САЩ не са готови да съгласуват текст на споразумение за прекратяване на боевете в Сирия.
За третото си за последната година посещение в Русия държавният секретар Джон Кери ще се отправи от Хавана, където на "историческо посещение" в понеделник пристигна президентът Обама. След като записа в актива си размразяването на отношенията с Куба, сегашната администрация на САЩ се опитва да търси пътища за деескалация и по руското направление. Освен преговорите с руския външен министър Сергей Лавров, по информация на "Комерсант", по време на двудневното си посещение Кери може да проведе среща с представители на руската експертна общност. Главно събитие (на визитата) впрочем обещават да станат преговорите му с президента Путин (тяхната вероятност  в понеделник потвърди и Кремъл).
 
Между Сирия и Украйна
Лидерите на двете страни отдавна не участват в срещи на върха, свеждайки общуването си до телефонни разговори. Шефът на Държавния департамент фактически стана единственият представител на САЩ, който е в състояние да сведе американската позиция до руското ръководство. "Нашите американски колеги съобщиха за молбата към президента да приеме Кери и сега подобна възможност се подготвя", заяви прессекретарят на Путин - Дмитрий Песков. В руското външно министерство потвърдиха готовността за "съвместна работа по онези направления, по които такова взаимодействие отговаря на руските интереси и на задачите за поддържане на международната сигурност". Едно от тях, както съобщи в понеделник заместник-външният министър Сергей Рябков, ще стане работата по уреждането на сирийския конфликт.
Засягайки една от най-острите теми от "украинския възел" - процеса срещу военнослужещата Надежда Савченко, Рябов предупреди Вашингтон да не се опитва да оказва натиск върху Москва. "Това не е предмет на двустранния диалог", обясни той. Нека да напомним, че още преди произнасянето на присъдата срещу украинката - военен летец, Вашингтон настоя за нейното освобождаване, мотивирайки се с необходимостта да се изпълняват Минските споразумения. Москва смята опитите да се свърже делото на Савченко с темата за Донбас за неприемливи.
 
Руско-американско равновесие
Президентите на Русия и САЩ си остават опоненти по редица ключови международни проблеми и не се забелязват признаци на затопляне в личните им отношения. Въпреки това тяхното взаимодействие през последните седмици доведе до първи позитивен резултат в уреждането на сирийския конфликт. След договорката, постигната  в телефонен разговор между двамата лидери и след съвместната им декларация от 27 февруари, в Сирия влезе в сила прекратяване на огъня. След още две седмици при посредничеството на Русия и САЩ в Женева бяха подновени мирните преговори между Дамаск и сирийската опозиция.
Малко след телефонния разговор с руския президент Барак Обама даде интервю за списание "Атлантик", в което изложи своето виждане за сегашното състояние на двустранните отношения. В него за първи път от много месеци той почти не допусна познатите нападки срещу руския лидер, като го нарече "подчертано вежлив и много откровен". Според Обама Владимир Путин е заинтересован Москва "да бъде разглеждана като партньор" на Вашингтон.
В същото интервю американският президент за първи път бе принуден да признае, че Вашингтон никога няма да установи свой контрол върху Украйна, лишавайки Москва от възможност да влияе върху положението в тази страна. "Факт е, че Украйна, която не влиза в НАТО, винаги ще бъде уязвима за военна хегемония от страна на Русия, независимо от това, което правим ние", писа Барак Обама.
"Негативната инерция напуска отношенията между Русия и САЩ. И макар повишените очаквания да са неоправдани, визитата на Кери е положителен сигнал, каза пред "Комерсант" заместник-директорът на Института за международна икономика и международни отношения при Руската академия на науките Фьодор Войтоловски. На едната везна са разногласията по редица въпроси и устойчивата антируска позиция на много официални лица, политици и експерти във Вашингтон, която често има идеологическа, а не прагматична природа. На другата везна са позитивният ефект, постигнат чрез компромисите по Сирия, Иран, както и относителната стабилизация в Източна Украйна. Пикът на кризата в нашите отношения отмина."
Според мнението на същия експерт "Барак Обама не иска да оставя в наследство на своя приемник проблема за отношенията с Москва". "Не само положението в Сирия и борбата с тероризма, но и такива въпроси като сигурността на Корейския полуостров, положението в Афганистан изискват интензификация на руско-американския диалог", резюмира Войтоловски.
 На своя ред базираният във Вашингтон професор по история от Американския университет Антон Федяшин смята, че "на фона на предизборната кампания в САЩ на демократите е нужен пробив, който да доказва, че Хилари Клинтън, която бе държавен секретар през първия мандат на Обама, ще продължи близкоизточната политика, която ще помогне на САЩ да избягнат нова военна намеса в региона". "Американското общество е твърде изморено от това", напомни Федяшин. Той не очаква от визитата на Джон Кери непредсказуеми резултати и е уверен, че "примирието в Сирия е толкова крехко, че поддържането му изисква тясна координация между Вашингтон и Москва".
   
Състоянието на примирието

Междувременно в понеделник руските военни заявиха, че САЩ не са готови за съгласуване на текста на споразумение за прекратяване на боевете в Сирия. По думите на началника на главното оперативно управление на руския генерален щаб Сергей Рудской това е станало ясно на състоялите се на 18 март в Аман (Йордания) двустранни консултации. "Забавянето на встъпването в сила на съгласувани правила за реакция при нарушения на режима на прекратяването на бойните действия в Сирия е неприемливо", посочи той и добави: Руските военни са готови да приемат делегация на САЩ в Москва или да проведат среща на неутрална територия.
По информация на "Комерсант" резките изказвания на генерал Рудской са съгласувани с висшето ръководство на Русия и са преследвали една цел - да се ускорят действията на американците. Военни източници разкриха пред "Комерсант", че руското министерство на отбраната още на 26 февруари е изпратило в Пентагона проект за "Предложения по осигуряване на спазването и контрола на режима за прекратяване на бойните действия в Сирия". След това САЩ са внесли свои предложения, но този вариант не се харесал на Москва. В американските предложения според вестника имало три списъка на формирования на сирийската опозиция, които уж се съгласили да спазват примирието по молба на САЩ. Източник на "Комерсант" в Генщаба твърди, че качеството на предоставената от САЩ информация не издържа критика: в нея се посочвала числеността на отредите, а имената им се свеждали до географски точки (например, север Алепо). И най-важното: от 268 отряда, споменати в американския списък, реално били идентифицирани само 138. Според офицер от Генщаба САЩ се опитват да обвинят сирийските правителствени сили в нарушаване на прекратяването на огъня.
Сергей Рудской на свой ред заяви, че при липса на реакция от САЩ на руските предложения руските военни от (сирийската си) авиобаза Хмеймим едностранно ще използват сила срещу онези формирования, които систематично нарушават примирието.
"Ситуацията е сложна, призна високопоставен източник на "Комерсант" във военното министерство. Ако ние започнем да нанасяме удари срещу нарушителите от въздуха или с артилерия, (върху нас) веднага ще се посипят обвинения. Ако не нанасяме удари, то как тогава да се наказват (нарушителите)?"
Според него останалите в състава на руската авиогрупа в Хмеймим изтребители Су-30СМ и Су-35, а също и бомбардировачи Су-24, ще могат при необходимост незабавно да нанасят удари: целите "ще бъдат избирани на основата на данни от космическото и безпилотното разузнаване, а също и ще се съгласуват със сирийския генерален щаб".

превод БТА

 

 

 


Тагове: Кери, Москва
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1724