АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Индексът на потребителското доверие се е свил до 89 пункта през декември спрямо 90 пункта през предходния месец. Подобен резултат е регистриран за последен път през декември 2023 г., но индексът е доста под дългосрочната средна стойност от 100 пункта.
Понижението на икономическото доверие в страните от валутния съюз идва на фона на по-песимистични бизнес нагласи в промишлеността и в строителния сектор, както и на спад на потребителските нагласи.
Добавената стойност, осигурена през 2022 г. от трети страни за автомобилния сектор на Евросъюза, е била с 54 на сто по-висока спрямо 2010 г., когато е възлизала на 51,1 млрд. евро. Тя обаче намалява със 7 на сто в номинално изражение спрямо 2015 г., когато достига 84,4 млрд. евро.
Проучването отчита най-високото равнище на доверие в ЕС, в еврото, европейците имат по-оптимистична представа за бъдещето. 51% от европейците имат доверие в ЕС, като най-високо е то сред младите хора на възраст между 15 и 24 години (59%). 51% от европейците заявяват, че се доверяват на ЕК.
Справка в НСИ показва, че показателят през юли 2024 г. е нараснал с 5,6 пункта спрямо априлското си равнище, като подобрение на потребителското доверие е било отчетено както сред населението в градовете, така и сред това в селата - съответно с 4,5 и 8,8 пункта.
България е на пето място сред страните от ЕС с най-малък дял на населението (1,5 на сто) с жилищни затруднения през миналата година след Словакия (1,3 на сто), Италия (1,2 на сто), Полша и Унгария (по 0,8 на сто за всяка), сочат данните на Евростат. На другия край на скалата са Кипър (11,2 на сто), Финландия (10,8 на сто) и Дания (9,4 на сто).
В анализ на Министерството на финансите се посочва, че ускорението идва и от двата сегмента - на домакинствата и нефинансовите предприятия. Отбелязва се, че кредитите за домакинствата продължиха да се ускоряват, като нарастват с 19,6 процента на годишна база, при 19 процента през юни, въпреки че индикаторът за доверие на потребителите леко намаля поради влошени очаквания за икономическата ситуация в страната.
Индексът "Сентикс" за еврозоната се повиши до -13,8 пункта през октомври от -15,4 пункта през септември, надминавайки прогнозата на анализатори, анкетирани от Ройтерс, за спад до -15,9 пункта този месец.
Данните касаят „Холдинг Български държавни железници", Националната компания „Железопътна инфраструктура", „БДЖ-Пътнически превози" и „БДЖ-Товарни превози".
Индексът за очакванията за заетостта (EEI) също остава като цяло без промяна и в двете зони (+0,3 пункта до 100,0 пункта в ЕС и +0,1 пункта до 99,5 пункта в еврозоната).