АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проектът е за над 6 милиона лева и средствата ще бъдат осигурени по програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, след като държавната компания и Министерството на иновациите и растежа подписаха договор.
Той е разработен от отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“, финансиран от Европейския съюз посредством Инструмента за техническа подкрепа, и ще продължи до февруари 2025 година.
Бюджетът е 650 000 евро и се осигурява по линия на програмите "Цифрова Европа" и "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" 2021 - 2027. Проектът цели да предостави услуги по дигитализация в сферите, в които фирмите биха имали нужда.
Община Пловдив спечели проект за рехабилитация и модернизация на уличното осветление в "Източен", "Западен" и "Южен" район, съобщи заместник-кметът по дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование Владимир Темелков. Общата му стойност е 1 994 853 с ДДС, като той ще бъде реализиран изцяло с европейско финансиране.
Тези средства ще бъдат разпределени в три основни направления – дигитализация на процесите в предприятията, управление на отпадъците и развитие на нови умения сред служителите.
Одобрените кандидати ще получат грантове до 50 000 евро, за да разработят инвестиционен план за модернизация и технологично обновление, автоматизация, дигитализация, внедряване на възобновяеми източници на енергия или кръгови модели на производство и т.н., с благоприятен ефект върху околната среда.
"Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство" в сектор строителство действа на принципа "едно гише" за малките и средните предприятия от строителната индустрия и за публичните организации по техния път към дигитализацията.
„Очаквам още днес броят на електронните времеви печати в Националната здравноинформационна система (НЗИС) да достигне 1,5 млрд., регистрирани са 80 млн. прегледа, 45 млн. направления за прегледа, 45-47 млн. рецепти“, съобщи министърът на електронното управление.
През последните три години тенденцията към дигитализация на строителните процеси се е засилила и е трансформирала радикално сектора – от планирането до изпълнението и финализирането - всяка фаза на строителния проект се възползва от технологиите и интелигентното управление на данните.
Проектът е насочен към дигитализация и разширяване на електропреносната мрежа на България и Румъния с цел модернизиране и увеличаване на нейните преносни способности за присъединяване на новоизграждащите се ВЕИ мощности.