АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Дас обясни, че идеята за обща валута на БРИКС е лансирана от една от страните членки на формата, но че макар и да е имало някои обсъждания, не е постигнат напредък в тази посока. Дас допълни, че страните от БРИКС са разпръснати по целия свят, докато за успеха на еврото е помогнало съседството на държавите от еврозоната.
Според 79 на сто от участниците в допитването еврото е нещо добро за ЕС, а според 71 на сто общата валута носи ползи за тяхната страна от еврозоната. За 61 на сто е добре монетите от 1 и 2 евроцента да отпаднат. Това мнение не се споделя от мнозинството от участниците от Испания, Кипър и Гърция.
В категорията "Общо и фактори" България се позиционира на 56-о място от 67 страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-о място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България, отбелязват от Палатата.
България незаслужено не беше приета за пълноправен член на Шенген, смятат 53% от анкетираните. Според 29% страната ни заслужено не беше приета за пълноправен член, а 18% са отговорили, че не могат да преценят.
Въпреки че нивото на задлъжнялост остава под критичния праг от 60% от БВП, значителният дял на дълга в чуждестранна валута заслужава коментар и допълнителен сравнителен контекст.
Във връзка с целта на страната ни да приеме еврото за своя национална валута гуверньорът на БНБ изтъкна, че трябва да се провежда разумна макроикономическа политика с акценти спешно дисциплиниране на фискалната позиция и хармонизиране на монетарните и фискалните условия в България.
Предотвратената щета за бюджета на ЕС чрез задържаните по Джад Пайретс 2" (JAD PIRATES 2) фалшиви стоки и валута надхвърля 32 милиона евро, съобщава агенция "Митници".
През април вторият най-голям производител на какао в света повиши изкупната цена с повече от 58 на сто до 33 120 седи (ганайско седи - националната валута на страната бел. ред.) (2123,08 долара) за метричен тон, или 2070 седи за 64 килограма, за остатъка от сезон 2023/24.
Рейтингова агенция "Скоуп рейтингс" (Scope Ratings) обяви, че запазва кредитния рейтинг на България на ниво "BBB+" с положителна перспектива в местна и чуждестранна валута. Това се посочва в сайта на агенцията.
След България по този показател се нарежда Румъния, където правителственият дълг, деноминиран във чуждестранна валута, е 51 на сто. На трето място е Унгария с 30 на сто.