АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В бранша коментираха, че влияние на цената генерално оказват по-високите разходи - поскъпването на тока и водата, увеличението на минималната заплата.
От първи януари тази година в България ставката на данък добавена стойност (ДДС) на хляба отново е 20 на сто, след като бе нула процента за определени типове хляб като мярка в помощ на бизнеса и на хората заради ковид пандемията. Ето колко струва хлябът в съседните на България страни и с какъв ДДС е обложен.
Това показа репортерска проверка в магазинната мрежа на Варна. В зависимост от производителя цената на типовия хляб е минимум 1,75 лева. „Добруджа“ може да се купи и за 1,55 лева, като хлябът е 650 грама. „България“ вече е над 2 лева. Пълнозърнестият е поне 2,40 лева, а цената на специалните хлябове надхвърля 3 лева.
В закритото пространство в центъра на София посетителите ще могат да намерят храни и напитки, сред които хляб и печива с квас, разнообразни сладкиши, мед и пчелни продукти, млечни и месни продукти, вино и сиропи, сладка и конфитюри, билкови чайове и тинктури, ядки и ядкови продукти, подправки и студено пресовани масла, дъвки и бонбони с натурални съставки, и много други.
През 2012 година един килограм бял хляб средно е струвал 1,29 лева, докато през 2023 година - 2,44 лева. С годишния си доход средното българско домакинство е можело да си купи 3287 килограма бял хляб през 2012 година, а през 2023 година - 4418 килограма.
Основните продукти, като хляб, плодове и зеленчуци, обикновено се ползват от ставка на ДДС в размер на 4 на сто. Но в периоди на висока инфлация, както е в момента, този процент може да бъде намален до 0 на сто.
Сладолед с вкус на препечен хляб, бонбони от облепиха, шоколад с магданоз, трюфели с хрян, пралини от цвекло или такива с анасон или бира, шоколадови статуетки "Оскар" са само част от изненадите тази година.
В момента редица основни храни, сред които хляб, сирене, плодове и зеленчуци, не се облагат с ДДС в Испания. Облекчението е в сила до 30 юни. То беше въведено през януари 2023 г. в подкрепа на испанските потребители, засегнати от високата инфлация, посочва Ройтерс.
През последните две години Египет се изправи пред икономическа криза. Местната валута изгуби две трети от стойността си, а инфлацията достигна рекордните 40 процента.
Между продуктите, на които нараства потреблението, с най-голямо увеличение са зеленчуците - от 13.4 на 14.3 кг, месото - от 9.2 на 10.0 кг и плодовете - от 11.9 на 12.4 килограма. Най-голямо намаление има при потреблението на хляб и тестени изделия - от 18.6 на 18.0 кг, и на олио - от 2.8 на 2.5 литра.