АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Комплексът на стойност 19 милиарда долара е с производствен капацитет от 650 000 барела дневно и вече произвежда дизел и авиационно гориво, съобщават от компанията "Данготе петролиъм рафинъри" (Dangote Petroleum Refinery).
Производителите на горива в Русия са били информирани от правителството да се подготвят за отмяна на забраната за износ на дизел и бензин, като се позова на три източника от сектора. Забраната за износ на дизел беше наложена на 21 септември, за да се ограничи покачването на цените и недостига на горива. Русия е най-големият износител на дизел по море.
Южноамериканската страна, която е водещ производител на шистов газ и петрол, изпитва недостиг на бензин и дизел от края на миналата седмица заради проблеми с местните рафинерии и липсата на валута, което забавя вноса.
Дизелът е най-големият петролен продукт за износ на Русия с обем то около 35 милиона тона през 2022 г., от които почти три четвърти се транспортират през тръбопроводи. В същото време страната в изнесла 4,8 милиона тона бензин.
Въпреки че е най-големият производител на петрол в Африка, Нигерия внася бензин, дизел и преработени петролни продукти, тъй като рафинериите не успяваха да осигурят през последните години нужния капацитет.
Румъния е на второ място по евтин бензин и на трето място по евтин дизел в ЕС, съобщава вестник "Адевърул". Изданието отбелязва, че цените на горивата в страната напоследък намаляват, като бензинът е на нивото от януари, а дизелът достига нивото от началото на миналата година.
Държавната петролна компания на ОАЕ АДНОК (ADNOC) осъществи първата си директна доставка на дизел за Германия този месец и „ще осигури до 250 000 тона дизел месечно през 2023 г.“, според същия източник. ОАЕ разполагат със седмия по големина запас от природен газ в света.
Намалява производството на: твърди горива - с 14,8 на сто до 2 377 хил. т; безоловен бензин - с 1,9 на сто до 157 хил. т. Производството на пропан-бутанови смеси и на природен газ остава без изменение.
Сумите от отстъпката за отделните видове горива са: бензин - 4 млн. лв., дизел - близо 5,5 млн. лв., пропан-бутан - 6,3 млн. лв., метан - 4150 лв. За антикризисната мярка в помощ на физически лица бяха отделени 150 млн. лева, предвидено е тя да действа до края на 2022, като се прилага от 9 юли.
Бензинът на дребно е поскъпнал средно с 21 стотинки за литър през юни, дизелът - с 28 стотинки. Това показват данните на платформата Fuelo.