АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Оранжерийните домати също са надолу с 2,3 на сто до 3,11 лева за килограм. Поскъпват зелените и червените чушки - с 2,2 на сто и с 0,3 на сто и се търгуват по 1,85 лева за килограм и по 2,13 лева за килограм. Вдига се и цената на картофите - с 3,4 на сто до 1,20 лева за килограм.
Годишните изменения на цените на плодове и зеленчуци на тържищата са в посока надолу. Средните цени на едро на десертно грозде, зеле, пъпеши, червен пипер, картофи и дини са в границите от 2,8% (десертно грозде) до 27,9% (дини) под нивата отпреди година. По-скъпо се предлагат оранжерийните краставици (с 2,1%) и зеленият пипер (с 6%).
На най-голяма площ в област Стара Загора на открито се отглеждат пипер - 50,9 ха (хектара) и домати - 48,5 ха. Следват картофи - 38,1 ха, пъпеши - 34,7 ха, дини - 9,9 ха, краставици - 9,7 ха и зеле - 3,5 ха. Отглеждат се и зеленчуци в оранжерии: краставици - 15 ха и домати - 5,3 ха, казаха от пресцентъра на МЗХ.
Най-сериозен е спадът при добивите на дини (-18,4 на сто) и пъпеши (-9,5 на сто), докато производството на праскови и нектарини расте с 5,6 на сто, а на ягоди остава без съществена промяна.
Ставките за подпомагане са:• Картофи, лук и чесън – до 150 лв./ха;• Картофи (за регистрирани площи за фитосанитарен контрол в БАБХ до 31 юли 2020 г.) – до 400 лв./ха;• Моркови, зеле, дини и пъпеши – до 150 лв./ха;• Домати, краставици, корнишони и патладжан – до 200 лв./ха;• Пипер – до 300 лв./ха;
При почти всички наблюдавани пролетни култури, с изключение на картофите и Ориенталския тютюн, се отчитат по-високи средни добиви спрямо година по-рано. Това допринася за нарастване на продукцията от пролетен ечемик, дини, пъпеши, фасул, фуражен и градински грах в границите от 27,5% до над три пъти.
Със засадените около 2 милиона хектара дини и годишна продукция на стойност над 2 трилиона юана (около 290,8 милиона щатски долара), Китай се нарежда на първо място в света по производството и потреблението на този сочен плод, предава Радио "Китай".
До кризата с излишъка се стигнало след проливните дъждове тази година, в резултат от които в провинцията били добити 800 000 тона дини. Заради липсата на пътища, полицейско изнудване и войната в Афганистан, транспортът на дини до други провинции се оказва скъп за фермерите и търговците и те са принудени да държат дините във Фарах, която граничи с Иран.
Шеф Манчев и шеф Шишков имат най-приятната и завидна задача тези дни. Двамата кулинари ще прекосят цяла България, за да опитат впечатляващи български рецепти, сред които туршия с дини, сладко от люти чушки и 300-годишна рецепта за кълбъсъ.
В графата чувствителни сектори влизат - картофи, домати, сладък и лют пипер, патладжани, краставици, тиквички, дини, пъпеши и т.н.