EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

ДКЕВР: 818 млн. лв. неправомерни разходи в ЕРП-тата

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ДКЕВР: 818 млн. лв. неправомерни разходи в ЕРП-тата

mail06:30 | 15.05.2014прегледи 1297 коментарикоментари 0


Изплащане на необосновани комисионни на свързаните дружества, необосновано високи разходи за мениджърски и консултантски услуги и неотразени във финансовите резултати по-малко разходи за технологични загуби по мрежата установиха проведените от ДКЕВР регулаторни одити на „ЕВН България Електроразпределение“ ЕАД, „ЧЕЗ Разпределение България“ ЕАД и „Енерго-Про Мрежи“ АД. Това се посочва в съобщение на регулатора до EconomyNews.bg.
Проверките обхващат цялостната дейност на трите електроразпределителни дружества от техническа, икономическа и юридическа гледна точка.
Одитите констатират общо 2690 нарушения.
Най-голям брой от тях са тези, свързани с подмяна на електромерите. При „ЧЕЗ Разпределение България“ ЕАД са констатирани 1088 нарушения, свързани с подмяна на електромерите от направени 1283 проверки (в 85% от проверените случаи). При „ЕВН България Електроразпределение“ ЕАД са установени 349 нарушения, за които са съставени констативни протоколи, от общо направени 553 проверки (в 63% от случаите). Що се отнася до „Енерго-Про Мрежи“ АД, от проверени 570 съоръжения нарушения са констатирани в 320 случая (в 56% от случаите).
Други констатирани нарушения са свързани с отчитането на консумирана електроенергия за период, по-дълъг от установения от ДКЕВР.
Нарушения са установени и по отношение на качеството на доставяната електрическа енергия – с по-високо или по-ниско напрежение от установеното по БДС. При „ЧЕЗ Разпределение България“ ЕАД от 33 направени проверки при 5 случая одиторите считат, че е извършена манипулация от страна на дружеството. От останалите 28 проверки са установени 15 нарушения (в над 50% от случаите). При „ЕВН България Електроразпределение“ ЕАД са констатирани нарушения в над 64% от случаите. При „Енерго-Про Мрежи“ АД нарушенията са в 57% от проверените случаи.
По време на регулаторния одит е извършен и задълбочен анализ на финансовите показатели на трите електроразпределителни дружества, в т.ч. отчетени приходи, технологични загуби и административни разходи (включително разходи за външни услуги) и разходи за експлоатация и поддръжка.
„ЕВН България Електроразпределение“ ЕАД, „ЧЕЗ Разпределение България“ ЕАД и „Енерго-Про Мрежи“ АД за регулираната си дейност през периода 2008-2012 г. са отчели 220 млн. лв. повече приходи над утвърдените. В допълнение дружествата са имали необходимост от много по-малък размер технологични загуби в сравнение с това, което те са заявили и им е заложено от Регулатора.
Вследствие на това реализираната икономия от технологични загуби за трите електроразпределителни дружества е в размер на 405 млн.лв.
Въпреки това, те не са отчели по-големи печалби, а са използвали средствата за увеличаване на административните разходи, в т.ч. консултантски услуги, комисионни, мениджърски услуги, външни услуги от свързани лица и други преки разходи.
Тези разходи значително надвишават утвърдените от ДКЕВР в регулаторната рамка.
Проведените регулаторни одити показват, че дружествата са надвишили неправомерно разходите си с 818 млн. лв.
Констативните протоколи от проверките са предоставени по компетентност на българските институции.
Пълните доклади от проведените регулаторни одити ще бъдат публикувани на интернет страницата на ДКЕВР.

Отговорът на ЕРП-тата

Нарушенията, констатирани в одита на ДКЕВР са отстраними, и се дължат на обективни причини. Това се посочва в изявление на ръководството на ЧЕЗ Разпределение България, съобщиха от пресцентъра на дружеството. Получихме доклад на ДКЕВР, във връзка с регулаторния одит на дейността на ЧЕЗ Разпределение България за периода 2008 – 2013 г. Дружеството работи изцяло в съответствие с българското и европейското законодателство и при стриктно спазване на лицензионните си задължения. Описаните в доклада на работната група на ДКЕВР нарушения за периода на одита (2008 – 2013 г.) са отстраними и се дължат на обективни причини – натиск за минимални разходи и намаляващ финансов ресурс на дружеството в резултат на неблагоприятни за ЧЕЗ Разпределение България ценови и други решения на ДКЕВР, постоянни кражби и посегателства над съоръжения.
ЧЕЗ Разпределение България е значим стратегически инвеститор, чиято дейност е от изключителна важност за баланса и надеждното функциониране на целия енергиен сектор. Нашите очаквания са, че ще установим ползотворен и работещ диалог с ДКЕВР и институциите за постигане на необходимите резултати и най-важното - за стабилизиране на енергетиката.
През последните три години, след одитите от 2010 година, предприехме действия, целящи адаптиране на нашия бизнес към препоръките на ДКЕВР и със средата и обществените очаквания.
Съобразявайки се с новите европейски практики, компанията създаде институцията на първия в България Енергиен омбудсман и Потребителски съвет, предприе мерки за подобряване на отношенията с клиентите, промени начина, по който се закупуват материали и се осигуряват външни услуги за дружеството.
ЧЕЗ Разпределение България е публично дружество, чиито акции се търгуват на БФБ и всички негативни действия от страна на ДКЕВР и институциите могат да доведат до загуби за акционерите, част от които са български пенсионни фондове и частни инвеститори. Дружеството осигурява препитанието на семействата на около 3000 български енергетици и стотици български компании, в които работят хиляди български граждани. ЧЕЗ Разпределение България е изряден данъкоплатец със сериозен принос в българската хазна под формата на преки и непреки данъци и осигуровки и изряден работодател, който работи в съответствие с най-добрите европейски практики.
След като внимателно се запознаем с доклада на ДКЕВР, ще изразим становище по направените констатации и препоръки и ще предприемем действия за гарантиране на интересите на нашите клиенти и акционери. Очакваме провеждането на открит и професионален диалог с ДКЕВР.
Както и досега, ще продължим да спазваме стриктно закона и лицензионните си задължения. Вече 9 г. ЧЕЗ Разпределение България инвестира отговорно и с грижа за клиентите. С вложените 728 млн. лева компанията обнови една трета от електроразпределителната мрежа, присъедини 70 000 клиенти и намали средния брой на непланираните прекъсвания на клиент за една година с 42%, се казва в изявлението на Стефан Апостолов, изпълнителен директор на ЧЕЗ Разпределение България. 

"EVN България" ще обжалва в Административния съд евентуални санкции от страна на ДКЕВР за работата на дружеството, каза в Националния пресклуб на БТА Йорг Золфелнер - председател на УС на "EVN България". Фирмата няма да се оправдава за извършени нарушения, както твърдят от ДКЕВР. Позицията си компанията ще представи пред компетентния съд, защото е очевидно, че няма да има дискусия и вече се правят актове за нарушения. Одитът е направен хаотично, непрофесионално и преднамерено, каза Йорг Золфелнер. Очакваме ДКЕВР да преразгледа резултатите от одита на работната група като премахне неточностите и грешките, каза Золфелнер. Искаме обективен доклад подкрепен с препоръки и добри практики и професионализъм и независимост, допълни той.ДКЕВР не отчита динамично променящата се среда, в която работят ЕРП-тата. Очевидно е, че одитът на фирмата, направен от ДКЕВР, е поръчан и проведен така, че тези специфики да не бъдат отразени. Ясно личи, че в одита не е трябвало да се отчете ефективността на работата на дружеството, включително качеството на обслужване на клиентите. Търсени са единични случаи, от които се правят генерални изводи за тълкуване в негативна светлина работата на компанията. Компанията е постигнала двойно намаляване на технологичните разходи и сериозно намаляване на авариите. Ние сме непрекъснато проверявани от много държавни органи, но само в този одит има заключения за нарушения на лиценза за работа. Гочо Чимширов, член на УС на фирмата каза, че EVN е намалила технологичните разходи и единствените, които имат полза от спестените разходи, са клиентите. Тези пари са инвестирани в поддържане на мрежата, добави той. Работната група на ДКЕВР е поискала да се измери напрежението на места, където са подадени жалби. Логично е на 12 от общо 15 проверени обекта да има проблеми с напрежението, каза Чимширов. Клиентите на дружеството обаче са 1,5 милиона, допълни той. Калина Трифонова, член на УС на EVN, каза, че договорите на фирмата, сключени по Закона за обществени поръчки, са предмет на проверки от много държавни органи. Проверени са 2984 договора по ЗОП и в тях не са открити нарушения на закона, заяви тя. Няма и нарушение в посочените три договора по ЗОП от ДКЕВР, каза Трифонова.

В доклада на ДКЕВР се съдържат констатации, които ЕНЕРГО-ПРО не може да приеме, се казва в изявление на дружеството. През периода 2008 - 2013 г. дружеството се е намирало под постоянния контрол на всички държавни институции, натоварени с функции в енергетиката, включително под постоянния надзор и проверки от страна на ДКЕВР. Искаме да обърнем внимание, че докладът съдържа твърдения за дейности, които са предприемани съобразно поредица последователни регулаторни решения през последните години. В настоящия момент внасяме разяснение по няколко основни твърдения, които създават погрешни впечатления в публичното пространство, посочват от ЕНЕРГО-ПРО. В доклада се твърди, че дружеството е реализирало "допълнителни приходи" в размер на 131 милиона лева, но от компанията подчертават, че тези средства нямат нищо общо с приходите й. Дружеството не се е облагодетелствало с тези средства, а напротив - това са средства, които са вложени в изпълнението на основни дейности по разпределение и доставка на електрическа енергия в Североизточна България, информират от ЕНЕРГО-ПРО. Въпросните средства, необходими за дейността на компанията, не са били предвидени в ценовите решения на ДКЕВР. Поради факта, че Комисията системно недофинансирала оперативната дейност на компанията, се налагало да се пренасочват средства от други направления, включително собствени средства на акционерите, за да се покрие недостигът и да се гарантира нормалното функциониране на мрежата и на доставката на електричество до крайните потребители, отбелязват от дружеството. В доклада на ДКЕВР прави впечатление още едно твърдение – че на територията, обслужвана от ЕНЕРГО-ПРО, са извършени проверки на качеството на доставяната електроенергия, при които е установено, че тя не отговаря на показателите за качество.
Реалните факти сочат, че извършените по време на одита проверки не са представителна извадка, тъй като не са направени на случаен признак, посочват от компанията. На практика са извършени 7 броя проверки по жалби на клиенти за колебания в напрежението в малки населени места. Пропуска се фактът, че тези участъци от мрежата остро се нуждаят от инвестиции, средствата за които Регулаторът постоянно съкращава през последните години, информират от ЕНЕРГО-ПРО. По отношение на констатацията, че дружеството не е изпълнило заложената инвестиционна програма, от там поясняват, че за 2013 г. ДКЕВР не е признала нито един лев за инвестиции, така че няма как ЕНЕРГО-ПРО Мрежи АД да не е изпълнило инвестиционната си програма, призната от Комисията. За втория регулаторен период, който е 2008 - 2013 г., признатите от ДКЕВР разходи за амортизации са по-ниски дори от отчетените през 2007 г., които е трябвало да бъдат признати в пълен размер. ДКЕВР не е признала и пълния размер на оперативните разходи за 2007 г., определяща за финансовите показатели за следващите 5 години. Учудващо е, че в доклада на ДКЕВР е посочена цифрата 190, 444 млн.лв неизпълнени инвестиции, се казва в становището на ЕНЕРГО-ПРО . Те са изчислени на базата на заявените инвестиции в
ценовите заявления на дружеството, които обаче не са признатите, утвърдени и калкулирани от ДКЕВР в цените инвестиции. От заявените 521, 182 млн.лв от ЕНЕРГО-ПРО, Комисията е признала 388, 775 млн.лв, което е със 132, 407 млн.лв по-малко. Експертите на компанията ще се запознаят задълбочено с констатациите от одита на ДКЕВР, след което дружеството ще излезе с официално становище, информират от ЕНЕРГО-ПРО.
 


Тагове: ДКЕВР, одит, ЕРП
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg