АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ДКЕВР:Няма промяна в микса
Нищо не се променя в енергийния микс за регулирания пазар, каза по време на общественото обсъждане на новите цени на електроенергията председателят на ДКЕВР в оставка Юлиана Иванова. Мога да ви гарантирам, че решението, което сме взели за намаление на цените, е най-компромисното, заяви тя.
Нямаме опасения за баланса на енергийната система, каза Иванова. Според нея решението, което ДКЕВР ще вземе, крие възможно най-малко опасности за някакви технологични аварии. Анализът, който сме направили, показва, че намалението на цените сега няма да предизвика сериозни затруднения за която и да е от компаниите, посочи експертът в ДКЕВР Лили Младенова. Либерализацията на пазара от 1 юли не означава автоматично поевтиняване на енергията, защото остават скъпите източници на енергия, които по закон трябва задължително да се изкупуват от НЕК и това няма как да не окаже влияние върху цените на енергията както за бита, така и за индустриалните предприятия. Не сме заплашени от режим на тока заради намалението на цената, категорични са от регулатора. Запазваме баланса, който трябва да бъде гарантиран до 1 юли, каза Младенова. Ще работим в посока да няма последващо увеличение на цените на електроенергията, добави тя.
В отговор на въпрос защо не е бил променен миксът за регулирания пазар и не е била увеличена енергията от АЕЦ "Козлодуй", Иванова отговори, че ДКЕВР е независим орган и макар че това е било посочено от министъра в оставка Делян Добрев, от регулатора не са дали такова прогноза. Представители на ЧЕЗ и Енерго Про заявиха по време на обсъждането, че ще претърпят загуби от намаляването на технологичните им разходи. Зорница Генова от ЧЕЗ заяви, че се намаляват технологичните разходи на дружествата от 15 на 12 процента, но без да се намаляват разходите за инвестиции и това ще бъде във финансова тежест за компанията. По думите на Генова продължава и кръстосаното субсидиране между цените на енергията за бита и за бизнеса.
От Енерго Про заявиха, че електроразпределителната мрежа на територията, обслужвана от дружеството, е предимно въздушна и това прави технологичните разходи по-високи от 12 процента. От компанията искат да се преосмисли намаляването на тези разходи. Председателят на ДКЕВР в оставка Юлиана Иванова коментира и слуховете, че е възможно да има стачка на миньорите, ако производството бъде намалено заради по-ниското потребление на енергия и затварянето на въглищни централи. Надявам се да няма такава стачка, според мен миньорите нямат основание за това, каза Иванова.
По повод изнесената от ЕСО информация, че износът на енергия е драстично намалял и че заради ниското потребление на енергия въглищните централи са минимално натоварени, енергийни експерти и представители на синдикати и производители на енергия коментираха по време на днешното обсъждане на цените, че би трябвало износът да бъде разтоварен от такса пренос, за да станебългарската енергия конкурентоспособна за износ. По данни на ЕСО в момента работят над 750 мегавата фотоволтаични централи, а и язовирите са пълни, което налага и използването на енергия от ВЕЦ. Всичко това води до понижено до минимум натоварване на термичните централи.
Ситуацията наистина е притеснителна, въведените в експлоатация мощности от ВЕИ са твърде много, посочиха от ДКЕВР. Инсталираните фотоволтаични централи са над 1000 мегавата, отделно има и няколко стотин мегавата вятър, сочат данните на регулатора. Юлиана Иванова заяви, че ДКЕВР е имала предложение до Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и до парламента да има промяна в Закона за енергетиката, която да се отнася точно до ВЕИ енергията. Предложението ни обаче не беше прието, каза тя.Иванова обясни, че предложението е било спиране на плащанията към ВЕИ производители в рамките на една година. По думите й предложението на ДКЕВР е било в посока на това да се намали изкупуването на зелена енергия. Сред обсъжданите предложения във връзка с ВЕИ енергията е и създаването на фонд, в който да се събират средствата от зелена добавка и от изкупуване на емисиите въглероден диоксид. БТА
Tweet |
|