EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

ДНК на крава в Национална генетична лаборатория

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ДНК на крава в Национална генетична лаборатория

mail09:45 | 18.05.2016прегледи 980 коментарикоментари 0


„Националната генетична лаборатория ще ни позволи да ползваме най-съвременния метод за установяване на породата на животни“, заяви каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева при откриването на Националната генетична лаборатория за ДНК анализ в Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ). Министър Танева откри лабораторията заедно с директора на Федералната служба по земеделие на Конфедерация Швейцария д-р Бернард Леман, който е на двудневно работно посещение в България.

В България има 33 автохтонни (местни) породи, които са типично български, а 21 са селектираните във времето. „Тази лаборатория ще ни даде най-прецизния контрол по отношение и на прилагането на обвързаната подкрепа в областта на животновъдството, където подпомагането за селектирани животни е значително по-висока от тези които не са. Така най-точно ще контролираме тези животни, които се подкрепят със значително повече средства от останалите,“ каза министър Танева.

Определянето на породите с нови методи ще позволи резултатите да бъдат признати от международната общност и да се правят референтни ДНК – анализи. Новата лаборатория ще позволи да бъдат създадени генетични карти на националните породи и да могат ясно да се диференцират породите в България. Ще позволи още да се разкрият закономерности, необходими при разработване на развъдни стратегии и програми за съхранение на генетичните ресурси.

Лабораторията претежава високотехнологично оборудване за ДНК анализ на стойност 500 хил. лева. Финансирането е осигурено по българо-швейцарския проект „Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони“, известен с краткото си име „За Балкана и хората“ в рамките на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

Целта на проекта, в който ИАСРЖ участва заедно с още 5 български и 4 швейцарски партньори показва на практика, че връзката между запазването на природата и развитието на селските райони в територии с висока природна стойност може да е печеливша - за местните хора, за бизнеса и за околната среда. Проектът демонстрира работещия модел на опазване на природата и устойчиво развитие на селските райони, свързани с промени в националните политики за фермерите – преработка във фермата и директни продажби, екологичното законодателство, плащанията за екосистемни услуги, подкрепата за бизнеси, щадящи природата в района на проекта и др. Част от този модел е и съхраняването на местните, уникални породи животни.

Министър Десислава Танева запозна швейцарския си колега д-р Бернард Леман с развитието на биологичното земеделие у нас. По думите ѝ, броят на земеделските производители, занимаващи се с биологично производство у нас са над 6000, което е близо 10 % от всички производители в България. Министър Танева отбеляза, че през последните години се наблюдава ръст от 3 до 5 пъти на био производството в отраслите пчеларство, трайни насаждения и най-вече в зеленчукопроизводство и животновъдство. По време на срещата стана ясно, че броят на био производителите у нас и в Швейцария е еднакъв, което дава възможност за обмяна на опит и експерти.

От своя страна Леман заяви, че много се радва за съвместните проекти в областта на земеделието и околната среда, които дават възможност за обмяна на добри практики. По време на срещата между двамата, той изрази желание да бъде обсъден пазара на млякото в ЕС в контекста на нарастващото производство, както и необходимостта от регламентиране на стандартите в производството на имитиращите продукти. Министър Танева обясни, че след 2014 година състоянието на пазара на мляко и в Европа и в България е критично, като загубите на българските млекопроизводители са над 22 % от прихода.

Източник: МЗХ, Биоселена


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg