EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Добивната ни индустрия формира %% от БВП

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Добивната ни индустрия формира %% от БВП

mail09:15 | 21.08.2024прегледи 827 коментарикоментари 0


Очаква се ръст в търсенето на добивни суровини в ЕС до шест пъти през 2030 година и до 15 пъти през 2050 година. Това заяви инж. Драгомир Драганов, председател на управителния съвет на Българската минно-геоложка камара по повод Деня на миньора.

Минерално-суровинния отрасъл е основа за развитие на икономиката и жизненоважен отрасъл, посочи Драганов пред гостите на форума, сред които редица представители на държавни институции.

Драгомир Драганов посочи, че повече от три четвърти от това, което използваме в ежедневието си, е произведено от добивните суровини. За да могат да отговорят на завишеното търсене на минералните суровини за нашите компании, това означава мащабни инвестиции, а това изисква стабилност на политическата и бизнес среда, подчерта Драганов.

Поставените от ЕС цели изискват добре развита и работеща минна индустрия. В момента ЕС употребява 30% от световния добив на критични суровини, но добива едва 3% от тях, заяви председателят на Камарата.

Най-големият проблем според него е, че по отношение на много от суровините от критично значение се разчита почти изцяло на внос и често доставчиците са силно концентрирани в малко на брой трети страни. Тази концентрация излага ЕС на значителни рискове, свързани със сигурността и стойността на доставките, заяви Драганов.

Той каза, че целта, която си постави ЕК чрез законодателния акт за суровини с критично значение, е до 2030 г. да достигнем минимум 10% собствен добив. Амбициите на ЕС за зелен преход поставят сериозен акцент върху значението на минната индустрия, отбелязва специалистът.

По думите му не трябва да се допуска прекомерно рестриктивна регулаторна рамка за европейските минни компании, което да ги постави в неравностойно положение спрямо добивната индустрия в останалите части на света. За България това е шанс да затвърди позициите си и да направи важни крачки в развитието си, отбеляза Драгомир Драганов.

Добивната индустрия в България осигурява близо 5% от брутния вътрешен продукт в зависимост от международните цени на борсовите стоки, съобщи той пред гостите на форума.

Браншът е стратегически важен, защото обезпечава със суровини ключови сектори като металургията, строителството, машиностроенето, химическата промишленост, енергетиката и други отрасли и е гарант за суровинната и енергийна независимост на страната, заяви Драганов. През 2023 г. България продължи да заеми водещи позиции в Европа по добив на полезни изкопаеми.

Основните суровини, които се добиват в България са лигнитни въглища, оловно-цинкови, медни и полиметални руди, гипс, варовик, бентонит, каолин, кварцови пясъци, огнеупорни глини, мрамор. Около 80% от минните дейности се извършват по открит способ, съобщи Драганов.

През 2023 г. 800 млн. лв. е приносът на индустрията към държавния бюджет под формата на консеционни такси, ДДС, данък върху печалбата и данък върху доходите на физическите лица както принос към осигурителните фондове по данни на Института за пазарна икономика.

Общият добив на полезни изкопаеми в България през 2023 г. по данни на Министерството на енергетиката е 119,8 млн.тона, което е намаление с 5% спрямо 2022 година. Общата нетна стойност на произведената продукция в промишлените предприятия от добивната промишленост през 2023 г. е близо 4,2 млрд. лв., като бележи спад от 4% спрямо 2022 г., съобщи Драгомир Драганов.

По думите му намалението се дължи основно на сериозния спад в добива на лигнитни въглища с 41% като това е най-ниското ниво в последните десетилетия. Общата тенденция е стойността на произведената продукция в добивната промишленост да нараства постоянно и стабилно с около 13% годишно и общо 34% за периода 2020 – 2023 г., заяви още Драгомир Драганов.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg