АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
За втори път кредитният рейтинг на Хърватия е повишен с две степени наведнъж. Първият път беше през 2022 г., когато страната получи зелена светлина за влизане в еврозоната и Шенгенското пространство, отбелязва ХИНА.
В анализа на Министерството на финансите се отбелязва, че подобно на тенденциите в еврозоната, доверието на потребителите се подобрява през тримесечието, докато бизнес климатът и показателите за икономическата активност в промишлеността се влошават.
Веригата за бързо хранене от САЩ възобновява продажбата на сандвичите си "Куотър Паундър" след разпространението на ешерихия коли (E. Coli), установена в ресторанти на компанията в някои щати."Боинг" започва да набира нов капитал, посочва американската самолетостроителна корпорация, цитирана от световните агенции.
Индексът на бизнес климата се свива до 92 пункта през октомври спрямо 99 през септември. Резултатът се отклонява рязко от дългосрочната си средна стойност от 100 и представлява най-големият месечен спад от ноември 2008 г.
Положителната перспектива отразява изгледите на страната за членство в еврозоната, което би довело до по-нататъшни подобрения на показателите за външната позиция на страната. Fitch Ratings счита, че е налице широк политически ангажимент на национално и европейско ниво за приемане на еврото.
Агенция "Фич" (Fitch) последва примера й през декември, а Мудис (Moody's) се очаква да направи окончателната си оценка през ноември. Мудис запази рейтинга на Гърция една степен преди инвестиционния клас, но миналия месец го повиши до положителна перспектива.
Рейтингът е променен от BB2 на BB1, като скалата включва два индикатора с шест степени за средносрочен риск от AA (най-нисък), A, BB, B, C до D (най-висок риск) и за краткосрочния риск по скала 1 (най-нисък) до 4 (най-висок риск). Това е втора положителна ревизия за година, след като през ноември 2023 г. средносрочният рейтинг на страната ни беше променен от B на BB.
S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Сърбия от "BB+" на "BBB-" със стабилна перспектива, Сърбия за първи път получава инвестиционен кредитен рейтинг на ниво "BBB-" от една от трите големи рейтингови агенции, което означава, че има задоволителна способност да изпълнява финансовите си задължения и умерен кредитен риск.
Премиерът Андрей Пленкович обясни, че благодарение на повишения кредитен рейтинг „гражданите, компаниите и фирмите могат да очакват по-ниски лихвени проценти при взимане на заеми“ и „по-добри условия на пазара“.
Standard & Poor’s повиши перспективата за Националната електрическа компания (НЕК) от стабилна на положителна и потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на BB, съобщи НЕК. Повишената перспектива означава, че компанията управлява своите средства и заеми надеждно и балансирано.