АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Договор за първа линия от „Южен поток”
Компанията "Южен поток транспорт" е подписала договор със "Сайпем" за строителството на първата линия от морския газопровод и за микротунелите за четирите тръбопровода. Договорите за доставката на тръби вече са подписани за първите две линии. Това се посочва в съобщение на компанията по повод публикации в медиите. От "Южен поток транспорт" информират отново, че няма планове за промяна в трасето на морската част от газопровода "Южен поток", нито са правени проучвания в тази връзка. Трасето на морския газопровод на "Южен поток транспорт" започва от Анапа в Русия, преминава през турската изключителна икономическа зона, стига до варненското крайбрежие и е избрано след геологически и геофизически проучвания, провеждани няколко години поред. Проучени са над 16000 километра, включително и с дълбоководни проучвания с дистанционно управляеми уреди. Правени са многобройни проучвания на сушата и в двата сухоземни участъка на газопровода. Оценките за въздействие върху околната среда в Русия, Турция и България са изготвени въз основа резултатите от тези проучвания и настоящото трасе. Промяната му не може да бъде направена за една нощ и е дълъг и сложен процес, пише в съобщението, цитирано от БТА.
Актуалността на реализацията на проекта Южен поток нарасна на фона на украинската криза, според руския посланик в ЕС Владимир Чижов, цитиран от ИТАР-ТАСС. Чижов потвърди, че вчера в Брюксел се е състоял пореден кръг от консултации за газопровода Южен поток между експерти на Русия и Европейската комисия. От руска страна е участвал заместник-директорът на международния отдел на руското министерство на енергетиката Талят Алиев.Газовите спорове остават
Санкции срещу Русия няма да променят поведението на президента Владимир Путин, а само ще сплотят руското общество. Русия ще се обърне към други партньори, ако европейците се откажат от петрола и природния й газ заради Украйна, заяви заместник-външният министър Игор Шувалов, цитиран от Ройтерс. Министерството на външните работи на Русия отправи остри критики и срещу генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заради становището му по украинската криза. През последните месеци не чухме от генералния секретар никаква загриженост за по-бързо нормализиране на ситуацията в Украйна. Изявленията на Расмусен целят сплотяване на редиците в НАТО, но не способстват за деескалация на напрежението, а активното използване на двойни стандарти създава пряка заплаха за сигурността и стабилността в региона, твърдят от руското външно ведомство. В друго съобщение на ИТАР-ТАСС, Шувалов заявява, че Русия не се готви да въвежда никакви ответни санкции срещу Запада в светлината на кризата в Украйна. Първият вицепремиер на Русия е сред участниците в международния Източен форум в Берлин, където се обсъждат ключови въпроси на търговско-икономическото сътрудничество в Европа, създаването на траен модел на взаимодействие на интеграционните обединения. "Санкциите вредят на всички страни. Ние не се каним да въвеждаме ответни санкции", каза Шувалов. Руският вицепремиер допълни, че разбираемо страната му ще бъде принудена да предприеме съответни действия, за да спаси икономиката си. Русия е надежден доставчик на енергия за западните страни, но има и други потенциални партньори, ако те потърсят други източници за снабдяването си с петрол и газ в отговор на украинската криза, допълни Шувалов, цитиран от Ройтерс.Въпросът с газовата криза между Украйна и Русия трябва да се реши до три месеца, за да не се стигне до спиране на доставките за Европа. Това каза в интервю за "Хоризонт" украинският министър на енергетиката Юрий Продан: Ако се случи така, че да стигнем до ограничение на газа за украинските потребители, Украйна може да определен период - до 3 месеца, да транзитира газ до европейските страни. През това време обаче трябва да се реши въпросът с изпомпването на газа. Този въпрос трябва да решим до юни. Вчера Украйна спря да пълни подземните си хранилища с руски газ. Причината е, че Киев не може да плаща непосилната цена от 485 долара за хиляда кубически метра, наложена от "Газпром" от 1-ви април.
Расмусен в България Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен ще посети София, за да обсъди украинската криза с президента Росен Плевнелиев и представители на правителството.
Външният министър Кристиан Вигенин ще представи виждането на България. Вигенин обясни, че икономическите санкции едва ли ще бъдат тема на разговорите му с генералния секретар, защото засягат преди всичко ЕС. Посещението на Расмусен се осъществява в края на мандата му като председател на НАТО, но обтегнатите отношения между ЕС и Русия, заради Украйна, поставят и редица въпроси, свързани с евентуалната роля на България, като морски съсед на Русия. НАТО призова Русия да се придържа към сключените споразумения за сътрудничество. И поиска да изтегли войските си от руско-украинската граница.
Една от важните срещи на Расмусен ще е с министъра на отбраната Ангел Найденов. Заради кризата постоянният призив на НАТО за увеличаване на военните бюджети вече има друг смисъл. А преди срещата на политически представители на Алианса на 15-и април, ще се търси и подкрепа за предложените допълнителни военни мерки, сред които е съкращаване на времето за отговор от силите на НАТО в случай на криза. Алиансът вече оповести намеренията за преразглеждане на отбранителните планове на страните - членки и укрепването на капацитета им в области като разузнаването, противоракетната отбрана и въздушния транспорт. След срещата с президента Росен Плевнелиев, генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен ще бъде удостоен и с орден „Стара планина”.
Tweet |
|