АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


ЖП мрежа на Германия е застаряваща и недостатъчно финансирана, което води до постоянни закъснения на влаковете. В отговор на това "Дойче бан" започна през 2024 г. цялостна програма за обща модернизация, включваща подобряване на над 40 жп коридора с голям трафик.


Германският онлайн търговец на модни стоки "Цаландо" обяви, че разширява дейността си към България, Гърция и Португалия. Германската пощенска компания "Дойче пост" (Deutsche Post) обяви, че ще съкрати 8000 работни места до края на годината заради високите разходи.


През годината са подадени около 6,9 милиона иска. За сравнение, през 2023 г. в резултат на 5,6 милиона иска са били изплатени обезщетения на обща стойност 132,8 млн. евро.


„Българска мебел на годината“ се провежда ежегодно от 2011 г. и е конкурс за най-добра мебел, произведена в България и проектирана от български дизайнер.


Говорител на "Дойче бан" обяви, че 80 на сто от всички закъснения на влаковете на компанията през 2024 г. "може да бъдат свързани с остарялата, склонна към повреди и претоварена (железопътна) инфраструктура" в Германия.


Близо четвърт век, след като преминаха към еврото, германците все още обменят големи суми дойчемарки, сочат официални данни, цитирани от ДПА. По данни на "Бундесбанк" (Bundesbank), централната банка на страната, през 2024 г. за евро са били обменени близо 53 милиона дойчемарки на стойност около 27,2 милиона евро.


Парите, които получава държавната железопътна компания, ще позволят на компанията да финансира проекти за обновяване на високоскоростната железопътна мрежа в Германия.


Най-голямата от тях е тази за "ТЕЦ-БОБОВ ДОЛ" с 80 000 лeва за осем случая на нарушение на чл. 4 от Регламент (ЕС) №1227/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия (REMIT).


Изпълнителният орган на ЕС подчертава, че е взел предвид при решението си факта, че "железопътният товарен транспорт е от съществено значение като решение с по-ниски емисии за заместване на автомобилния транспорт и за създаване на устойчиви логистични вериги".


Близо половината от младите хора (47 на сто) смятат, че автомобилът ще има по-важно място в бъдеще, докато 33 на сто смятат, че то ще остане без промяна. В проучването от 2011 г. тези две стойности са обърнати, като само 29 на сто от тези под 30 (години) смятат, че автомобилите имат светло бъдеще, докато днес това важи за 45 на сто.